fbpx
Çorum Ekonomi Haberleri

KÖYLERİMİZ DUTLANACAK

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ticaret Borsası Başkanlığı, Ziraat Odası Başkanlığı ve Merkez İlçe Köy Muhtarlarının katılımıyla İl Tarım Orman Müdürlüğü Toplantı salonunda Süne Mücadelesi kapsamında köylerimize çekirdekli beyaz dut, çekirdeksiz beyaz dut ve ekşi karadut dikilmesi konusunda istişare toplantısı gerçekleştirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan SARI “köylerimizde süne ile etkin mücadelelerden biri olan biyolojik mücadeleye katkı sunmak ayrıca unutulmaya yüz tutan dut kültürünü yeniden oluşturmak için böyle bir projeyi ilk adım olarak İlimiz Merkezinde 200 köye 3000 adet dut fidanı dağıtılarak meralarda çeşme başlarına dikimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi. Bu dikilecek fidanların bakım ve korumasının muhtarlarımız tarafından en iyi şekilde yapılacağına inandıklarını belirtti.

Tarım İl Müdürü SARI; Dutun insan sağlığı için çok faydalı olduğunu, antioksidanlar sayesinde kanser riskini azaltır, kan basıncını dengeler, kansızlığı önler, kan şekerini dengeler, karaciğer ve böbrekleri toksinlerden arındırır, soğuk algınlığı ve gribe karşı etkilidir, kolesterol seviyesini dengede tutar, bağışıklık sistemini güçlendirir, cilt sağlığında ve ağız yaralarının, aftların geçirilmesinde çok faydalı bir meyve olduğunu söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Mehmet SAYAN muhtarlara hitaben “böyle faydalı her projenin içinde olacaklarını ve oda olarak her türlü katkıyı sağlayacaklarını belirtti.

Ticaret Borsası Başkanı Naki ÖZKUBAT bilindiği gibi ilkbahar döneminde süne mücadelesi kapsamında keklik alımı yaparak projeye katkı sunduk şimdi ise dut fidanı alarak köylerimize borsa olarak katkı sunacaklarını belirtti.

Muhtarlar söz alarak dut ağacı dikilmesinin çok faydalı olacağını belirttiler ve köylerinde yaşadıkları sorunları dile getirip çözüm önerileri aldılar. Böyle bir projenin uygulanacak olmasından dolayı İl Tarım Müdürlüğüne, Ziraat Odası Başkanlığına ve Ticaret Borsasına teşekkürlerini ilettiler.

Başa dön tuşu