Çorum'dan Güncel Haberler

LEBLEBİ DAHİL 6 ÜRÜN ARTIK “ÇORUM” İŞARETLİ!

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen tarafından gerçekleştirilen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 19-21 Eylül tarihlerinde gerçekleştiriliyor.

Bugüne kadar 446 adet ürünün coğrafi işaret aldığını 428 ürünün incelemelerinin devam ettiği belirtilen zirvede Çorum Ticaret Borsası tescili alınan Çorum Leblebisi ile Oğuzlar Ceviz Üreticileri Tarımsal Birliği işlemleri devam eden Oğuzlar Cevizi ile fuara katılırken; Kargı Belediyesi işlemleri devam eden Kargı Tulum peynirini, Osmancık Belediyesi coğrafi işaret adayı Osmancık Pirincini, Mecitözü Halk Eğitim Merkezi Doğal Taş Ürünlerini, Çorum’un yerli firması Naturoil de doğal ürünlerini sergiledi.

Konuyla ilgili Çorum Valiliğinden yapılan açıklamada:

“Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen tarafından gerçekleştirilen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 19-21 Eylül tarihlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin açılış konuşmaları ile ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açılış konuşmasında bugüne değin 446 adet ürünün coğrafi işaret aldığını 428 ürünün incelemelerinin devam ettiği belirtirken iç pazarda önemli bir yere sahip yöresel ürünlerin dış ticareti için tanınırlığının arttırılarak AB işaretli 3 ürünümüzün sayısının arttırılması gerektiğini vurguladı. Sayın Emine Erdoğan ise ‘Anadolu’nun Mirasına sahip çıkmak olarak gördüğünü ülkemizin her yerinden çıkan bu zenginliği tanıtımının takdire şayan olduğunu’ bu çalışmaları ata tohumu ile başlattıklarını yöresel ürünlerden 2500 ürünün tescil için sunulmak üzere tespit edildiğini dile getirdi.

İlimizin tanıtımı için Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından ayrılan stantta Valiliğimiz himayesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz koordinasyonunda Çorum Ticaret Borsası tescili alınan Çorum Leblebisi ile Oğuzlar Ceviz Üreticileri Tarımsal Birliği işlemleri devam eden Oğuzlar Cevizi ile fuara katılırken; Kargı Belediyesi işlemleri devam eden Kargı Tulum peynirini, Osmancık Belediyesi coğrafi işaret adayı Osmancık Pirincini, Mecitözü Halk Eğitim Merkezi Doğal Taş Ürünlerini, Naturoil doğal ürünlerini tanıtım amaçlı müdürlüğümüze ileterek standımızı zenginleştirmiştir” denildi.

 

Benzer Haberler

Başa dön tuşu