Çorum Eğitim Haberleri

LEBLEBİ PROJESİNE TÜBİTAK’TAN DESTEK!

Hitit Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Açıkta Satışın Leblebinin Mikrobiyolojik Özellikleri Üzerine Etkilerinin İncelenmesi” adlı proje TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazandı. Proje ile Çorum’daki leblebi üreticisi firmalara ait fabrikalardan temin edilecek olan farklı çeşitlerdeki (sarı, çikolatalı, ballı-susamlı, tuzlu vb.) leblebi örneklerine ait mikrobiyolojik ve kimyasal bazı özellikler belirlenecek.

Üniversite-sanayi iş birliğinin hedeflendiği proje kapsamında Çorum için büyük önem arz eden leblebinin hijyenik koşulları değerlendirilerek kalite standardizasyonuna katkı sağlanması planlanıyor.

Bu proje dışında yine Hitit Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan 2 proje daha TÜBİTAK’tan kabul gördü.

Arş. Gör. Dr. Eda Aktaş Akyıldız’ın danışmanlığında Hitit Üniversitesi öğrencileri Mehmet Yasin Ekici ve Keziban Çakır tarafından hazırlanan “Fermantasyonun Farklı Kaynaklardan Elde Edilen Kepeklerin Çözünür Arabinoksilan Fraksiyonları Üzerine Etkisi” adlı proje ile yine aynı bölümden Arş. Gör. Gamze Nur Müjdeci’nin danışmanlığındaki Hitit Üniversitesi öğrencileri Filiz Küçük, Fatma Kılıç ve Gülsün Mehder tarafından hazırlanan “Açıkta Satışın Leblebinin Mikrobiyolojik Özellikleri Üzerine Etkilerinin İncelenmesi” başlıklı proje de TÜBİTAK’tan destek alacak.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu