Çorum'dan Güncel Haberler

MAHALLE SAKİNLERİ İSYANDA!

Çorum’un Ulukavak Mahallesi 2. Damat Şükrü Sokak’ta ikamet eden vatandaşlar, uygulanan yanlış imar politikalarından dolayı mağdur olduklarını söylediler.
Ulukavak Mahallesi’nde bazı vatandaşlar, imar düzenlemesinden dolayı mağdur edildiklerini belirterek, düzenlemeye adeta isyan ediyorlar.
Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’a seslenen 2. Damat Şükrü Sokak’ta ikamet eden vatandaşlar, adaletsiz bir şekilde bölgede imar uygulaması yapıldığını ileri sürerek, bu adaletsizliğin giderilmesini istediler.
Çorum Belediyesi’nin imar düzenlemelerinde ağırlıklı olarak imar yönetmeliğindeki “Bina katını önündeki yol genişliğinden alır” maddesine bakarak uygulama yaptığını söyleyen sokak sakinleri, bir adada imar değişikliği yapılırken Ada’nın ön ve arka sıralarının birlikte düşünülmesi gerektiğini kaydettiler.
Bu duruma hassasiyet gösterilmesi halinde kimsenin mağdur edilmeyeceğini dile getiren semt sakinleri yaptıkları açıklamada, “Mekansal Planlar Yapım Yönetmenliğinin 26 Maddesi ve özellikle (a) bendini özümseyerek okunmadığını da ileri sürerek, “eğer bunu okuyabilseler (oradaki yakın çevresi ifadesinin önce bitişini kapsadığını anlamaları gerekirdi.
Adanın bitişiğindeki arsayı yok sayıp yolun karşısını anlamazlardı” diyerek yanlış uygulama yapıldığını iddia ettiler.


Aynı adada ön sıra 9 ve 10 kat olurken arka sıra 3 katla kalmasını adaletsiz bir uygulama olarak niteleyen vatandaşlar, güneş silver ve adaletin herkese eşit dağıtılmasını, birileri ihya edilirken birileri mahvedilmemesi gerektiğine vurgu yaptılar.
İmar değişiklikleri yapılırken ön ve arka sıra ile birlikte düşünülmediği için, arka sırada yeri olanların ilgili kanun maddeleri gereği yasam haklarının ellerinden alındığını ifade eden vatandaşlar, Çorum’da bu konuda uygulanan doğru ve güzel örnekleri de sıraladılar:
“Örneğin; Albayrak Caddesi’ndeki Yaşar Çenesiz Apartmanı Albayrak 5 sokaktaki (çok çok dar bir sokak) Türkoğlu Apart Otel binaları Gazi caddesine cepheleri olmadığı halde 8 kat olarak tamamladılar.
Albayrak caddesi ne paralel uzanan adanın 1. Alaybey Sokak (çok çok dar bir sokak) tarafı aynen Cadde tarafı gibi 5 kat olarak tamamlandı.
Albayrak caddesi ile Ilıca caddeleri arasında onlara paralel uzanan Ihlamur ve Akasya Sokaklar Cadde tarafları gibi hep 5 kat imarı müsaade edildi.
Böylece kimse kimseyi gölgede bırakmadı, mağdur etmedi. Herkes kendi hava sahasını kullandı, başkası üzerinden rant sağlamadı.”

Belediye yetkililerine sorduklarında yol genişliğinin 6 metre olacağının söylendiğini, oysaki benzer örneklerde ise durumun öyle olmadığının görüldüğünü belirten vatandaşlar, “Bazı semtlere verdiler, bize vermiyorlar. Burada bir rant sağlandığını düşünüyoruz. Değerli belediye başkanımızdan çarpık yapılaşmaya meydan veren bu yanlış uygulamayı düzeltmesini bekliyoruz” açıklamasında bulundular.
Bu uygulamaların imar yönetmenliğinin ruhuyla bağdaşmadığını dile getiren vatandaşlar, “Belediye Başkanımız Halil İbrahim Aşgın, İçişleri Bakanlığının kendilerine vermiş olduğu yetkiyle, belediye encümeni kararıyla, arka sıranın mağduriyetinin en aza indirilmesi konusunda gerekli çalışmaları başlatacağından hiç kuşkumuz yok” dediler.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu