Çorum'dan Güncel Haberler

Mart Ayında Yaşanan Katliamları Unutmadık! Unutturmayacağız!

Türkiye’nin yakın tarihinde yaşanan insanlık dışı saldırı, kitlesel katliamlar ve yaşanan acıları hatırlatması nedeniyle Mart ayı, hafızalarımızda hep ‘acılar ve katliamlar ayı’ olarak yer etmiştir. 1978 Beyazıt, 1988 Halepçe, 1995 Gazi katliamının üzerinden yıllar geçmesine rağmen, yaşanan acılar unutulmamıştır.

42 yıl önce 16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesi öğrencisi yedi genç güvenlik güçlerinin gözleri önünde kontra güçler tarafından katledilmiş, onlarcası yaralanmıştır. Günler öncesinde katliam hazırlığı yapıldığı yönündeki istihbaratlara rağmen hiçbir önlem alınmamış, sonraki yıllarda da defalarca şahit olduğumuz gibi, göz göre göre gelen katliama açıkça göz yumulmuştur.

16 Mart 1988 tarihinde gerçekleşen Halepçe katliamı ise başlı başına bir insanlık dramı olarak tarihe geçmiştir. Saddam Hüseyin rejiminin Kürtleri, Asurîleri ve Halepçe’de yaşayan diğer milletlerden halkların hedef alındığı katliamda, tüm dünyanın gözleri önünde, 5 binden fazla çocuk, kadın ve erkek kimyasal silahlarla acımasızca katledilmiştir.

12 Mart 1995 tarihinde, karanlık güçlerin Alevilerin gittikleri kahvehanelerinin ve cem evinin hedef alması sonucu yaşanan silahlı saldırılarda bir Alevi yurttaş hayatını kaybetmiştir. Saldırıları protesto etmek için toplanan halkın üzerine ateş açılması sonucunda yaşanan olaylarda 22 kişi kontra güçler tarafından katledilmiştir. Katliamın gerçek faillerinin değil, birkaç tetikçinin yargılandığı davada hukuk, katiller ve arkalarında ki güçleri görmezden gelerek suskunluğa gömülmüş, katliamı gerçekleştirenler ve onların siyasi uzantıları suçları sabit olduğu halde zaman içinde birer birer aklanmışlardır.

Yıllardır toplumun vicdanında ve hafızasında silinmesi zor, derin izler bırakan acıların son bulması gerekmektedir. Kimsenin bombalı saldırı ve katliamların hedefi olmadığı, ölümün değil yaşamın savunulduğu bir ülkede barış içinde bir arada yaşama mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Siyasal amaçları uğruna her fırsatta savaş çığırtkanlığı yaparak sürekli ölümü kutsayanlara karşı yaşamı ve yaşatmayı savunmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Eğitim Sen Çorum Şubesi olarak katliamlarda kaybettiklerimizi saygıyla anıyoruz.

Unutmayacağız, unutturmayacağız…