Çorum'dan Güncel Haberler

MECİTÖZÜ MÜFTÜSÜ EĞİTİM SEN BAŞKANINI POLİS ZORUYLA OKULDAN ATTIRDI!

Eğitim Sen Çorum İl Başkanı Mustafa Gül, bugün gerçekleştirdiği Mecitözü ziyareti ile ilgili bir basın açıklaması ve suç duyurusunda bulundu. Mecitözü İlçe Müftüsü İsmail Ersoy’un polis zoruyla kendisini ve yönetim kurulu üyesi Ali Ekber Beyaz’ı okuldan attırdığını iddia ederek suç duyurusunda bulundu.

Gül’ün yaptığı basın açıklaması:

“Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı olarak yürütme kurulu üyemiz Ali Ekber BEYAZ ile sendikal çalışmalar yürütmek amacıyla bugün öğleden sonra Mecitözü ilçesine gittik. Öğleden sonra okulların tatil edildiği, tüm öğretmenlerin Mecitözü Yatılı Bölge Okulunda seminer çalışmasına katılacağını öğrendik. İlçeye kadar gelmişken hazır öğretmen arkadaşlar da bir arada iken yeni eğitim öğretim yılı için başarı dileklerimizi iletmek istedik.

Okul Müdürü odasına girerek kendimizi tanıtıp arkadaşlarımızı selamlayarak  birkaç dakika iyi dileklerimizi iletmek istediğimizi söyledik. O sırada odada bulunan ve seminer sunumu için görevlendirilmiş Mecitözü İlçe Müftüsü İsmail ERSOY kesinlikle yapamayacağımızı söyledi. Biz de bizi engelleme yetkisi olmadığını Anayasanın, yasaların ve başbakanlık genelgeleri gereğince okullarda sendikal çalışma yapabileceğimizi söyleyerek odadan çıktık.

Salona giderek  –Henüz seminer dahi başlamamıştı. Kendileri  henüz salona geçmemişti-  Öğretmenlerin bulunduğu salona girerek kendimizi tanıtıp yeni eğitim öğretim yılı için iyi dileklerimi söyleyerek bir iki dakika da sendikal gündeme değinip salondan çıktığım sırada bir üniformalı polis bir de kendisinin polis olduğunu söyleyen –ısrarlarıma rağmen kimliğini göstermeyen-  bir sivil kişi salona girip geri çıkarak yanıma geldiler. Kendimi tanıtmış ve yasal hakkımı hatırlatmış olmama rağmen benim oradan uzaklaşmamı istediler.

Suç işlediklerini, yaptıklarının yasal olmadığını, bir sendika başkanını okuldan çıkarmaya yetkileri olmadığını kendilerine defalarca tekrar etmeme rağmen onlarca öğretmenin gözü önünde benimle tartışmayı sürdürmüşler ve benim okuldan çıkmam konusunda tavır takınmışlardır.

Tamamen sendikal amaçlarla yaptığımız ziyaret maalesef Mecitözü Müftüsü İsmail ERSOY’un okula polis çağırmasıyla ortamı germiş ve provoke etmiştir.

Bizler  fiili, meşru, sendikal mücadele tarihimizde Türkiye’ nin en köklü sendikası olarak okullarımızı, işyerlerimizi ziyaret etmek için hiç kimseden izin alacak değiliz. Yasalar bu yetkiyi bize zaten vermiştir. Mecitözü Müftüsünün bizi meslektaşlarımızın gözünün önünde, okula polis çağırarak attırmaya çalışması ne haddine ? Okullar müftülerin değil biz eğitim ve bilim emekçilerinin iş yeridir. Hiç kimse bir sendika başkanını, temsilcisini eğitim ve bilim emekçileri ile bir araya gelmesini engelleyemez.

Eğitim Sen Çorum Şubesi olarak, yasal hakkımızı kullanmamızı engelleyen, polisi yanlış yönlendiren, toplantıyı provoke eden Mecitözü Müftüsü İsmail ERSOY hakkında buradan suç duyurusunda bulunuyoruz. Yetkilileri gerekeni yapmaya davet ediyoruz.

Mustafa GÜL

Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı

Benzer Haberler

Başa dön tuşu