fbpx
Çorum'dan Güncel Haberler

MUHTAR VE VATANDAŞLARDAN ÇEVREYİ KİRLETENLERE TEMİZ ŞEHİR ÇAĞRISI

Vatandaşlar ve mahalle muhtarları çevre temizliği ve etrafa bırakılan atıklarla ilgili bir çağrıda bulundular.

Çorum Belediyesi şehrin temiz şehir unvanını korumak için 7/24 çalışmalarını sürdürüyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün bu çalışmasını gölgede bırakmak isteyen kişi veya kişiler nüfus yoğunluğunun az olduğu bölgelerde yol kenarlarına çöp, moloz, atık beton, eski eşyalar atmaya devam ediyor. Çevreye bırakılan atıklar hem çevre ve toplum sağlığı açısından hem de temizliğiyle bilinen Çorum’un imajıyla ilgili olumsuz bir etkiye sebep oluyor.

Kale Mahallesi Muhtarı Ali Şahin, Akkent Toki Mahallesi Muhtarı Necip Güler ve Çorum Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hıdır Balaban sorumluluk alanları içerisinde yer alan moloz atıklarının çevre kirliliğine yol açtığını belirtti. Moloz yığınlarının ve diğer atıkların bertarafı ve temizliği için Çorum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin aralıksız çalıştığını belirten mahalle muhtarları, vatandaşlardan çevre temizliği konusunda daha da duyarlı olmalarını istedi.

Çevreyi kirletenlere kameralı denetim

Çorum Belediyesi molozların, eski eşyaların yol kenarlarına dökümlerin artması ile denetimlerini artırdı. Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri döküm alanları sivil araçlarla belirli periyotlarda kamera ile denetliyor. Ekipler denetimlerine sabahın erken saatlerinde başlayarak akşam geç saatlere kadar devam ediyor. Yapılan incelemeler sonucunda çevreyi kirletenlere 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun çevreyi kirletenlere 41. Maddesi gereğince 16 bin 500 TL’ye kadar para cezası uygulanıyor. Hep birlikte çevremizi insan kaynaklı kirlilikten kurtarmak için vatandaşlar çevreyi kirletenleri Alo 153 Zabıta hattına ihbar edebilirler.

Moloz yığınlarının alınması talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar, Çorum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün 333 11 99 numaralı Alo Temizlik hattını arayıp, taleplerini iletebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu