fbpx
Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokatTokat'dan Güncel Haberler

MUSTAFA IŞIK VE KAYYUM

Mustafa Işık, genç haberci kardeşimiz. Son zamanlarda spor haber ve yazılarıyla gündem oluşturuyor. Özellikle Tokatspor ile gelişmeler ne yazık ki tescilli bir dolandırıcı ve kuvvetli cinayet faili olarak Ufuk Akçekaya üzerinden olumsuz bir algı ile büyüyor. Ana kademe medyada ki konuya ilişkin haberler, Tokatspor öznesi üzerinden veriliyor. Oysa, katil zanlısı Ufuk Akçekaya Elazığlıdır. Tokat ile tek bağı, Tokatspor’u alıp A.Ş yapmasından ibarettir. Ufuk Akçekaya’nın ısrarlı talebi üzerine sadece bir kez görüştüm. Tokat Gazeteciler Cemiyeti ziyaret talebini geri çevirdim ve kendisiyle kaldığı Dedeman’da herkese açık alanda görüştüm.

Hiç durmadan konuştu. Absürt ve uçuk düşüncelerini şaşkınlıkla dinledim. Tokatspor A.Ş başkanıydı ama, sürekli başka yatırımlardan söz ediyordu. Yani Tokat deresinin taşıyla Tokat kuşlarını vurmak gibi bir strateji belirlemişti kendisine. Daha sonra hiç görüşmedim. Çok sayıda telefon ile aradı, bakmadım. Mesajlar attı cevap vermedim. Ben de bıraktığı intiba şizofren bir tipti, rahatsız bir zihin, kontrol edemediği öfke, tehdit ve şantaj ile bişey olmaya çalışıyordu. Ufuk Akçekaya hikayesi bana Aziz Nesin’in Zübük romanını hatırlatıyordu. Hatta romanın kahramanı Zübükzade İbraam Beyin maceralarını Ufuk Akçekaya’nın okuyup, neden olmasın deyip, başka illerde de yaptığı, altın vuruş için de Tokat’ı seçtiğini düşündüm. “Nitelikli bir dolandırıcı” olduğunu çok belli ediyordu. Mesela, memleketin önemli ve etkin kişilerle fotoğraflar çekinip, tıpkı Zübükzade İbraam gibi bunu vurgun vuracağı kişilerle paylaşması, garip, buna kahır ekseriyetle inandıramasına şaşıp kaldım.

Neyse, olan oldu. Türk Adaletinin pençesinde şimdi. Esas mevzu, Tokatspor adını bu kirli isimden nasıl kurtarabiliriz? Bu konuda Mustafa Işık’ın kayyum önerisi çok önemli. Mustafanın dediği gibi, bu mümkün olabiliyorsa, ilgili kurum ve kuruluşların derhal harekete geçmelerini öneriyorum.

Gazeteci Mustafa Işık’ın yazısını da noktasına virgülüne dokunmadan buradan bir kez de ben yayınlıyorum. İşte Mustafa Işık’ın o yazısı:

“Son zamanlarda Tokatspor’umuzun adı cinayet zanlısı Başkanla anılıyor. Her ne kadar şuan soruşturma devam etse de tüm ulusal medyada Tokat’ımızın ve 53 yıllık çınarımızın ismi itibarsızlaşmaya başladı. Bu durum karşısında başta şahsım olmak üzere tüm Tokatlıları rahatsız etti. Yargılama süreci devam ederken Valii bey ve diğer Tokat yöneticileri isterlerse kayyum atanmasıyla Tokat’ı ve Tokatspor’u kurtarabilir. Bu takıma şu an kayyum atanarak bu şahsın elinden takım alınabilir, Kanunlar buna izin veriyor.

Tokat’ın ve Tokatspor’un itibarı için harekete geçme zamanı. Gün birlik ve beraberlik olma zamanı. Kanunlar dahilinde takımımızı geri alalım. 1 tane Avukat Belediye Başkanımız, 4 tane Avukat Milletvekilimiz ve Eğitimci Milletvekilimiz var. El ele verirsek bu işin içinden çıkarız

Herkesi göreve çağırıyoruz”

ÖNEMLİ NOTLAR

Değerli arkadaşlar,
Düne dönük gelişmeleri burada dile getirecek değilim. Ancak vicdan sorumluluğu içerisinde tarihi bir süreci hatırlatmakta fayda var.

1- Tokatspor’un son kongresi 29 Haziran 2018 tarihinde yapılmış olup, bu kongreye kadar bir konsensüs ve mutabakat yönetimi vardı. Bu Ufuk Akçekaya’nın kongresinden önce Tokatspor konsensüs yönetimi TSO Başkanı Ahmet Arat Başkanlığında oluşturulmuştur. Kongre yapılıp, Ufuk Akçekaya Tokatspor Başkanı olduğunda Vali Ozan Balcı henüz Tokat’a vali olarak atanmamıştı.

2- 19 Ekim 2018 tarihli Fanatik gazetesine baktığınızda, Ufuk Akçekaya başkanlığındaki yönetim kurulu, Tokatspor’un A.Ş olma kararını oybirliğiyle aldı. Vali Ozan Balcı henüz Tokat’a Vali olarak atanmadı. Çünkü Vali Balcı, Tokat’a Kasım ayının sonunda Vali olarak atandı.

3-Ahmet Arat başkanlığındaki Tokatspor’un konsensüs yönetimi, kulübün borçları, tahtanın açılma bedelleri, takım oluşturulmasında futbolculara ön ödemeler gibi hususlarda son derece zor durumdaydı ve tek çarenin bir işadamının kulübün başına getirilmesiydi. İşte o vakitlerde Ufuk Akçekaya ortaya çıktı ve kendine işadamı süsü verilerek önce kongrede aday oldu, sonra da yönetim kurulumda Tokatspor A.Ş kararını aldı.

4-Burada ne Vali Ozan Balcı’nın nede Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun kasti bir hatası yoktur. Her iki erk’te Tokatspor isminin ve kulübünün iyi şartlar içerisinde 2. Ligden daha üst platformlarda mücadele etmesini ve başarılı olmalarını amaçlıyordu.

5-O fetret dönemi bir hatırlayın. Herkes yana yakıla Tokatspor’un bu bataklıktan nasıl kurtulacağını kara kara düşünürken, Başkan Eyüp Eroğlu, dönemin milletvekilleri de birlikte çare arıyordu. Burada hiç kimse bir rant üzerine güzelleme yapmasın. Çünkü Tokatspor’un bu borç yükünü üstlenip, takımı lig sezonuna sokmaya hiçbir işadamı bulunamadı. Belediye Başkanı olduğu günden bu yana Tokatspor’a başat desteği veren Başkan Eyüp Eroğlu’da elbette köklü çözüm arayışındaydı.

6-Vali Ozan Balcı’ya Ufuk Akçekaya’nın geldiği zaman, tam iki yıl sonradır. Ve artık Ufuk Akçekaya’nın kendisine işadamı süsü verdiği anlaşılmış, amacının Tokatspor değilde rant peşinde olduğu bilinmiş, ancak ortada Tokatspor ismi vardır. Vali Ozan Balcı da Tokatspor ve isminin düşmemesi adına Ufuk Akçekayaya doğrudan değil, Tokatspor’un bir kısım borçlarını ödeyerek yardımcı oldu…

Başa dön tuşu