fbpx
Tokat'dan Güncel Haberler

NİKSAR İLÇE MÜFTÜSÜ İSA SOLMAZ CAMİLERDEDEKİ TABURE KONUSUNA AÇIKLIK GETİRDİ.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, cami ve mescitlerde tabure ve sandalyelerin kaldırılmasına karar verdi. Karar 81 ilin valiliği ve il müftülüğüne de tebliğ etti.

Niksar ilçe Müftüsü İsa Solmaz, “Maalesef iyi niyetle başlamış bir kolaylaştırıcı unsur zaman içinde kontrolden çıkmıştır. Kendi ışlerinde yarım saat ayakta rahatlıkla durabilen bir insan ‘ben acaba oturarak namaz kılsam caiz midir’ diye sormadan, araştırmadan kolayına geldiği için bazen oturarak namaz kılmayı tercih edebiliyor. Tabii bizim sağlığı yerinde olmayanları zorlamak gibi bir niyetimiz olamaz. Allah gücünün yetmeyeceği işi insana teklif etmez ancak insanın da bir ibadeti yerine getirirken o ibadetin adabına, erkanına riayet ederek ibadet etmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Muftü Solmaz, “Başkanlığımız bu konuda yeni bir düzenleme getirdi. Din İşleri Yüksek Kurulunun bu konuda mütealası da mevcuttur. Bir insan kendi başına yere oturup kalkabiliyorsa, başkasının yardımı olmadan yani sofraya oturabiliyor, yere oturabiliyor ve başkası elini tutmadan yerinden kalkabiliyorsa o insanın oturarak namaz kılması caiz değildir. Eğer ayakta duramıyorsa oturarak namaz kılmalıdır, yani oturacak, ayaklarını uzatır veya bir yere yaslanır o şekilde kılar” diye konuştu.
OTURAKLAR KALKACAK
Düzenleme sonrası yapılacaklar hakkında bilgi veren Solmaz, “Öncelikle biz bundan sonra artık oturarak namaz kılabilecek olanlara bunu tavsiye edeceğiz. Eğer kendi kendine oturabiliyor, kalkabiliyor ve herhangi bir risk teşkil etmiyorsa, başkasının elinden tutup kaldırmasına ihtiyaç duymuyorsa bu insanın sandalye üzerinde oturarak namaz kılması caiz değildir. Ayakta duramayacak durumdaysa yere oturur, ayaklarını kıbleye doğru uzatır bu şekilde kılar. Camilerden artık sabit oturaklar kaldırılacak” ifadelerini kullandı.
Muftü Solmaz, cami ve mescitlerde, tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma eyleminin uygun olmayan görüntüleri ortaya çıkardığını, cami adabını ve cemaat ruhunu bozduğunu, cemaat içinde huzursuzluk ortaya çıktığı gerekçesiyle uygulamanın kaldırıldığını söyledi.
Müftü solmaz, cami içinde sabit oturaklar ve müteşekkil müstakil mekanların oluşturulmasının cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığını belirtti.

Müftü Solmaz, “Namaz vakti girince evlerinde, bulundukları yerlerde, cami ve mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılınabilmesine ilişkin Din İşleri Yüksek Kurulu’nun görüşü vaaz ve hutbelerde duyurulacak” dedi.

Müftü Solmaz, “Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazı oturarak kılmaktır. Böyle kişilerin namazını kendi durumlarına göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılmaları uygun görülmüştür. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimselerin namaza ayakta başlamaları, rükûdan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapmaları, ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişilerin namaza ayakta başlamaları, secdeden sonra namazı oturarak tamamlamaları, namazı aslî şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıkların bu konuda meşru mazeret olarak görülmemesi, dinî açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılmasının, cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığı, bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmalarının uygun görülmüştür” dedi.

Müftü Solmaz, “İma ile namaz kılanlar için daha önceki talimat uyarınca yer ayrılması uygulamasından vazgeçildiğini, cami ve mescitlerin içinde sabit oturaklardan müteşekkil müstakil mekanlar oluşturulmayacağını” da ekledi.

Müftü Solmaz, “Cami ve mescitlerde ima ile namaz kılanlar için hazırlanan sabit oturaklar kaldırılacaktır. Camilerde ihtiyaç olması halinde sadece katlanabilir tabure kullanılabilecektir. Hiçbir şekilde oturması mümkün olmayacak tarzda mazereti olanlar katlanabilir taburesini alıp safların arasına girerek namazlarını kılacaklardır. Cami görevlileri tarafından engelli, yaşlı ve mazeret sahibi olan vatandaşlarımızın namazlarını oturarak veya tabure üzerinde nasıl kılacakları hususu titizlikle anlatılacaktır” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu