Kastamonu

Öğrenci̇leri̇n Projeleri̇ Bi̇li̇m Festi̇vali̇nde Sergi̇lendi̇

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bilim Festivali’nde öğrenciler tarafından yapılan 52 proje beğeniye sunuldu.

Kastamonu Valiliği öncülüğünde Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen TÜBİTAK 4006 projelerinin sergilendiği Kastamonu Bilim Festivali (BİLFEST 2024) Cumhuriyet Meydanında açıldı. Öğrencilerde ve okul toplumunda bilim, teknoloji ve fen becerilerinin artırılması amacıyla düzenlenen Bilim Festivali’nde çizgi izleyen robotlar, öğrencilerin tasarladığı elektrikli araçlar, planetaryum, TÜBİTAK 4006 projelerinde desteklenen çalışmalar ve Teknofest yarışmalarında yer alan bazı projeler sergilendi. Festivale Vali Meftun Dallı, AK Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş ile kurum müdürleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılış kurdelesinin kesilmesiyle birlikte Vali Dallı ve Milletvekili Uluay, projelerin sergilendiği stantları gezerek bilgiler aldı.

“Geleceğe dair umutlarımızı artıran çalışmaları var”

Stantları gezdikten sonra açıklamada bulunan Kastamonu Valisi Meftun Dallı, “Bir eğitim öğretim yılının daha sonuna geldik. Öncelikle İl Milli Eğitim Müdürümüze başarı dolu kazasız belasız, sıkıntısız bir eğitim yılı geçirmemiz için harcadıkları çabadan dolayı teşekkür ediyoruz. Güzel bir yıl geçirdik. Bugün burada 45 stantta 52 projemiz var. Gençlerimiz yaptıkları projeleri çalışmaları sergiliyorlar. Her zaman olduğu gibi geleceğe dair umutlarımızı artıran çalışmaları var çocuklarımızın” dedi.

Bilim Festivali’nin düzenlenmesinin memnuniyet verici olduğunu belirten Vali Dallı, “Planetaryumumuz var. Okullarımızda 6 binden fazla öğrencimiz planetaryumu gezmiş. Bu da çok güzel bir şey. Bir uzay ortamı. Aynı zamanda okyanus ortamını çocukların yakından görebilmesini sağlayan bir çadırımız var. Bir şey öğrenmenin amacı bir şey yapmak olmalı. Yaptığınız işin bir alıcısı yoksa boşa uğraşmışsınız demektir. Bu günümüz dünyasında daha da böyle. Gezdiğimiz stantlardaki pek çok proje hakikaten günlük hayatta sanayide endüstride işe yarayabilecek şeyler. Diliyoruz ki çocuklarımız ileriki yıllarda bunları hakikaten üretime dönüştürebilsinler, ülkemizin ekonomisine ve insanlığa katkı verecek uygulamalar haline getirebilsinler. Öyle olacağına da inanıyorum. Memnuniyet verici güzel şeyler bunlar. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, gençlerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu