fbpx
TokatTokat'dan Güncel Haberler

ÖĞRENCİSİ TARAFINDAN BIÇAKLANAN İDARECİNİN GÖNÜL YARASINI KİM SARACAK

Tokat’ta Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Müdür Yardımcısı olarak görev yapan arkadaşımızFaruk Peker’i ziyaret ettik. Üç gün önce yapılan aramada öğrencisinin üzerinde bıçak bulup idareye teslim etmiş ve disiplin işlemlerini başlatan idarecimiz, bu sabah aynı öğrenci tarafından bacağından bıçaklanmıştır.
Faruk Öğretmen,Tokat Devlet Hastanesi’nde ki tedavisi ardından evine gönderilmiştir. Öğrencinin emniyetteki işlemleri devam etmektedir.
Müdür yardımcısı arkadaşımızın başına gelen önemli bir olaydır.
Geleceğimizi emanet ettiğimiz eğitimcilere yönelik saldırılar, önlem alınmadığı için artarak devam etmektedir. Yürüttükleri mesleğin manevi karşılığı olan saygının çok görüldüğü; sözlü taciz, saldırı, darp, silahla yaralama gibi olayların sıradanlaştığı, hatta kanıksandığı bir dönemi yaşıyoruz. Bugün gelinen noktada, öğretmene saygı sorunu en temel meselelerimizden biri haline gelmiştir.
Ülkemizde, geleceğimiz olan çocuklara bilgi, beceri ve değer kazandıran öğretmenlere reva görülen muamele düşündürücü olduğu kadar vahimdir.
Bu durum bizleri derinden üzmekte ve geleceğe yönelik endişelerimizi daha da artırmaktadır. Öğretmenlik, her geçen gün sorunları artan bir meslek olmaya devam ediyor. Fakat bu sorunlardan bir tanesi var ki diğer bütün sorunlarımızı önemsiz hale getiriyor. O da can güvenliği sorunudur.
Öğretmenlere yapılan şiddetin önü alınmazsa, şiddet bütün toplumu saracaktır. Hayatlarını, öğrencilerine vakfeden eğitimcilere yönelik şiddet olaylarının önü alınıp öğretmene iade-i itibarda bulunulmaz ise, şiddet hastalığı bütün toplumu saracak, bu cennet vatan cinnet ülkesine dönüşecek, dolayısıyla yarınlarımız karanlık olacaktır.
Okullarda güvenlik görevlisinin olmaması, disiplin mevzuatının yetersizliği, TCK daki yetersizlikler, veli ve öğrenci merkezli şiddetin en temel nedenlerinden biri olarak görülmelidir.
Ayrıca, caydırıcı önlemlerin alınmaması olayların aralıksız devam etmesine, mesleğin itibar kaybına uğramasına sebep olmaktadır.

Şiddet hadiseleri öğretmenlerin ruh dünyasında tamiri mümkün olmayan yaralar açmakta; mesleğe ilişkin güvenlerini kaybederek, mesleki verimliliklerinin düşmesine neden olmakta eğitimin niteliğine de doğrudan etki etmektedir. Toplumsal sorun haline gelen şiddet hadiselerine ortak tavır geliştirmek ve çözüm bulmak elzemdir.
Bu yetmezmiş gibi, eğitim çalışanlarının amirlerince hırpalandığı, Mobbinge uğradığı durumlar her geçen gün artmakta. Amir olarak takınılan keyfi tavırlar, kol kanat germesi gereken yerde amir olmanın verdiği sorunlu yaklaşımlar vs. çalışana sahipsizlik hissi vermekte, Şikayet edilenin canı çıkmakta.
Kimi zaman da mesnetsiz şikayetle soruşturmalara tabi tutulan eğitim çalışanımızın görev bilinci ve aidiyeti zayıflatmaktadır. Zannedilmesin ki, öğretmenin yüreği yok.
Kolay olan eğiticimciye hakaret etmek. Zor olan onu muhafaza edebilmek.
Bugün bir gerçeğin altını tekrar çizmek istiyoruz, Eğitimcileri şiddetin hedefinde olan bir toplumun geleceği karanlıktır.
Faruk Peker öğretmene geçmiş olsun diyoruz, yapılan saldırıyı kınıyoruz.
İcra ettikleri görevlerini kutsal görüyoruz.
Eğitim çalışanlarının akıl ve ruh sağlığını doğrudan etkileyen ve
Ciddi bir sorun olan şiddete çözüm bulunması için, başta Milli Eğitim Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı olmak üzere herkesi göreve davet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sıradaki Haber
Kapalı
Başa dön tuşu