Çorum'dan Güncel Haberler

OĞUZLAR FESTİVALİ İLKLERE SAHNE OLDU

 "17. Geleneksel Ceviz Festivali Kültür ve Sanat Etkinlikleri" Oğuzlar'da birçok ilke sahne oldu.

4-5 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen 17. Geleneksel Ceviz Festivali Kültür ve Sanat Etkinleri kapsamında festivalin 1. günü;

-100. Yıl Atatürk Parkı’nda yapılan açılış töreninin ardından Cumhuriyet Meydanına kortej yürüyüşü gerçekleştirildi, Cumhuriyet Meydanı’nda hatıra fotoğrafı çekildi.
-Festival etkinlik alanında Belediye Başkanı Muzaffer Yıldırım ve Milletvekilimiz Oğuzhan Kaya ilçe halkına hitap etti.
-Bando takımı tarafından coşkulu bir konser gerçekleşti.
-Oğuzlar77 cevizi ve cevizden yapılan yiyeceklerin yer aldığı yöresel ürünler standına ziyaret gerçekleşti.
-Folklor ekipleri tarafından folklor gösterileri yapıldı.
– Çocuk animasyonları, çocuk tiyatrosu, sihirbaz gösterisi, pamuk şeker ve patlamış mısır dağıtımı ile ilçenin çocukları gönüllerince eğlendiler.
-Aylin Dinçer  ve Ali Somun konserleri ile genç yaşlı tüm Oğuzlarlılar ve misafirler müziğe doyup eğlendiler.

Festivalin 2. gün etkinlikleri Oğuzlar tarihinde ilklere sahne oldu. 2. gün etkinlikleri kapsamında;

-HİDAK tarafından saklı cennet Oğuzların doğal güzelliklerinin keşfine yönelik doğa yürüyüşü gerçekleşti. Çok sayıda katılımcının yer aldığı doğa yürüyüşünde Oğuzlar’ın doğal güzellikleri kare kare fotoğraflandı. Keyifli bir yürüyüş geçirdiklerini belirten HİDAK üyeleri festival kapsamında Oğuzlar’ın doğal güzelliklerinin tanıtılması adına böyle güzel bir etkinlik düzenlediği için Belediye Başkanı Muzaffer Yıldırım’a teşekkürlerini ilettiler.

– Festival kapsamında yapılması planlanan ancak hava koşullarının el vermemesi nedeniyle katılımcıların can güvenliğini korumak adına iptal edilen yamaç paraşütü için Türkiye’nin dört bir yanından Oğuzlar’a gelen yamaç paraşütçüleri ile Vali Yardımcısı Tamer Orhan, Oğuzlar Kaymakamı Hacı Asım Akgül, Belediye Başkanı Muzaffer Yıldırım Altın Koz Sosyal Tesisleri’nde biraraya geldi. Oğuzlar’ın muhteşem doğal güzelliklerine hayran kalan yamaç paraşütçüleri;  ” Türkiye’de yamaç paraşütü yapmaya elverişli birkaç yer var; Fethiye ve son zamanlarda yeni yeni popüler olmaya başlayan Kapıkaya. Ancak burası hem doğası uçuş alanının elverişliliği ile 2. bir Fethiye olabilecek potansiyele sahip. Yamaç paraşütçüleri olarak uçuş yapmak için Fethiye’ye alternatif olarak böyle güzel bir yer arıyorduk. Bizleri buraya davet ettiğiniz, bu güzellikleri görmemize vesile olduğunuz ve destekleriniz için size ve Osmancık Uçuş Kulübüne teşekkür ederiz. ” dediler.

-Festival dolayısıyla Oğuzlar’a gelen yamaç paraşütçülerine teşekkürlerini ileten Belediye Başkanı Muzaffer Yıldırım; ” İlçemiz ceviziyle meşhur ve ilçe halkının en büyük gelir kaynağı ceviz ancak biz buranın yalnızca ceviz üretimi ile değil turizmdeki potansiyelini de ortaya çıkararak gelişmesini istiyoruz. Çalışmalarımızı da bu doğrultuda yapıyoruz. Doğa sporları, su sporları, yamaç paraşütü ile ilçemizin turizm potansiyelini yükseltip İlçe halkının refahını, buraya gelen misafirlerimizin memnuniyetini yükseltmek istiyoruz. Bunun için de elimizden gelen tüm gayreti göstermeye çalışıyoruz. Geldiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim” dedi.

Festival alanında gerçekleşen 2. gün etkinliklerinde ise;

-Festivalin 2. gününde de yüz boyama, pamuk şeker ve patlamış mısır dağıtımı, çocuk tiyatrosu, çocuk animasyonları ile ilçenin çocukları doyasıya eğlendi.

–  Açık hava sinemasında Ayla filminin gösterimi gerçekleşti. Genç yaşlı, kadın erkek tüm Oğuzlarlıların büyük bir keyifle izlediği filmin ardından İlçe halkı ve Çorum dışında yaşayan Oğuzlarlılar; ” Oğuzlar’da yıllar sonra açık hava sineması yapıldı. Bizi çocukluğumuza götürdünüz, anılarımızı tazelediniz. Böyle güzel düşünülmüş, böyle güzel organize edilmiş bir etkinlikten dolayı Belediye Başkanımız Muzaffer Yıldırım’a ve ekibine teşekkür ediyoruz. ” dediler.

Etkinliklerin ardından kapanış konuşması yapan Belediye Başkanı Muzaffer Yıldırım;

“Öncelikle festivalimiz kapsamında 2 gün boyunca Oğuzlarımıza gelen; Milletvekilimiz Sn.  Oğuzhan Kaya, AK Parti İl Başkanımız Sn. Yusuf Ahlatçı,İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sn. Sümeyra Şengül, AK Parti İl Başkan Yardımcılarımız, Siyasi Partilerimizin temsilcileri, STK’larımızın temsilcileri, İlçe idare amirlerimiz, değerli Oğuzlarlı hemşehrilerimiz hepinize katılımlarınız için, festivalimizin düzenlenmesinde bizlere desteklerinden dolayı Çorum Valimiz Sn. Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanımız Sn.Halil İbrahim Aşgın’a, festivalin organizesinde büyük emek sarf eden 15 Temmuz Şehitleri Müzesi Müdürü Sn. Bilgehan Geniş’e, Belediye personellerimize ve gönüllü destekçilerimize, bugün burada bulunup Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğraflarından oluşan portresini hediye eden SMMMO Başkanı değerli meslektaşım Ali Can Doğan’a teşekkür ederim. İlçemizin tarımda, turizmde, kültürde, alt yapıda, sporda, eğitimde her alanda gelişmesi için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. 17. Geleneksel Ceviz Festivali Kültür ve Sanat Etkinliklerimizi düzenlerken amacımız kadını erkeği, genci yaşlısı her kesime hitap eden, herkesin kendine ait bir şeyler bulabileceği bir festival düzenlemekti. Festival alanında eğlenen çocuklarımızın, gençlerimizin coşkusu, ilçemizin kadınlarının katılımının yoğunluğu da amacımıza ulaştığımızın göstergesi.  Konserler, çocuk etkinlikleri, çocuk tiyatroları, doğa yürüyüşü gibi etkinliklerle çok yönlü bir festival düzenledik. İlçemizin kültürel ve sanatsal gelişimi, ekonomik kalkınması için bu tarz organizasyonları yapmaya devam edeceğiz. ” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Festivalin ardından ilçe halkı ve personellerle hatıra fotoğrafı çekildi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu