fbpx
Kastamonu

Orman Ve Dere Yataklarından Toplanan Kızılcık, Tezgahlarda Yeri̇ni̇ Aldı

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde vatandaşlar tarafından dere yatakları ve ormanlık alanlarda toplanan kızılcık, tezgahlardaki yerini aldı.

İçerisinde birçok vitamini barındıran ve sonbaharın yaklaşması ile birlikte toplanmaya başlayan kızılcık, Kastamonu’nu da tezgahlarda yerini almaya başladı. İnebolu ilçesinde vatandaşlar tarafından ormanlık alanlarda ve dere yataklarında toplanan kızılcığın kilosu, semt pazarlarında 15-20 TL arasında satılmaya başlandı.

Kızılcık satışı yapan Ali Södek, vatandaşların kızılcığa ilgi gösterdiğini belirterek, “Kızılcığın içerisindeki zengin miktarda vitamin ve mineral özellikle çocuklarınızın gelişiminde büyük önem sağlamaktadır. Pazardan alarak yapabileceğiniz kızılcık şerbeti ile günlük kalsiyum, demir, bakır, magnezyum ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bol miktarda C vitamini içeren kızılcık şerbeti evde yapabileceğiniz muhteşem bir içecektir. En çok idrar yolu enfeksiyonları için faydalı. Kansere karşı da koruyucu niteliktedir. kızılcık, reçel, marmelat ve meyve suyu sanayi yönünden de önemli bir ham madde durumundadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu