Samsun

Prof. Dr. Demi̇r: “Dünyamız Bi̇ze Aci̇l Eylem Çağrısında Bulunuyor”

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, günümüzde bir milyon hayvan ve bitki türünün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirterek, “Her yıl 4,7 milyon hektar orman alanı da yok oluyor. Kısacası dünyamız bize acil eylem çağrısında bulunuyor” dedi.

Prof. Dr. Yusuf Demir, “22 Nisan Dünya Günü” dolayısıyla açıklamalarda bulunarak, bu günde iklim değişikliği ve çevre kirliliği gibi konulara dikkat çekmek için çeşitli etkinliklerin düzenlendiğini, uluslararası çapta kutlamalar yapıldığını söyledi.

“Her yıl 4,7 milyon hektar orman alanı yok oluyor”

Dünyada her yıl 4,7 milyon hektar orman alanının yok olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demir, “İklim değişikliği, insan faaliyetlerinin sonucunda oluşan ormansızlaşma, arazi kullanımı değişiklikleri, tarım-hayvancılık faaliyetleri ve yasa dışı vahşi yaşam ticareti gibi biyolojik çeşitliliği bozan suçlar gezegenin yok olma hızını her geçen gün daha da artırıyor. Bugün bir milyon hayvan ve bitki türü yok olma tehlikesi ile karşı karşıyayken, her yıl 4,7 milyon hektar orman alanı da yok oluyor. Kısacası dünyamız bize acil eylem çağrısında bulunuyor. Ekosistemler ne kadar sağlıklıysa gezegen ve insanlar da o kadar sağlıklı olur. Zarar gören ekosistemlerin onarılması yoksulluğun sona erdirilmesine, iklim değişikliğiyle mücadeleye ve kitlesel yok oluşun önlenmesine yardımcı olacaktır. Günümüzde yaşanan süreç ve son yıllarda küresel iklim değişiminin etkilerinin artarak devam etmesi, çölde bile yaşanan sel felaketleri, kutuplarda yaşanan kuraklık süreçleri, problemin boyutunu ve gelecekte yaşanabilecek tehlikeleri işaret etmektedir” diye konuştu.

“Kuraklık tehlikesi önümüzdeki süreçte de riskli”

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda ve özellikle son aylarda yaşanan süreç ile iklimsel dönüşümlerin, gelecekte daha büyük sıkıntılara neden olacağına değinen Demir, “Mevsimler değişmiş, yağış rejimi sürekli değişkenlik göstermektedir. Tarımsal faaliyetler, ekim ve dikim periyotları değişmekte, üretimi, kalite ve kantiteyi etkilenmektedir. Yaz aylarında su krizi endişesi artarak devam etmekte, tarımsal üretim performansı etkilenmektedir. Son üç ayda ülkemizde meteoroloji genel müdürlüğü verilerine göre önemli kuraklık yaşanmakta, tehlike önümüzdeki süreçte de devam etme riskini taşımaktadır” ifadelerine yer verdi.

“Dünyaya ve ülkemize sahip çıkalım”

Bu konuda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Yusuf Demir, şunları söyledi:

“Dünya Günü nedeniyle yöneticisinden eğitimcisine, çiftçisinden tüketicisine, kısaca tüm halkımıza seslenmek istiyorum. Yarınları kurtarmak bizlerin elinde, 23 Nisan Çocuk Bayramı öncesi çocuklarımızın geleceği ve bayramı hepimizin elinde ve sorumluluğunda. Çevreye duyarlı, toprağı, suyu ve havayı koruyan ve sürdürülebilir bir yaşam ve gelecek için gelin hep birlikte taşın altına elimizi koyalım, dünyaya ve ülkemize sahip çıkalım. Yarının Türkiye’sinde bugünü özleyen, arayan ve yaşayan bir gelecek bırakmayalım. Çocuklarımız ve torunlarımız için geleceğimize sahip çıkalım.”

Benzer Haberler

Başa dön tuşu