Kastamonu

Prof. Dr. Meli̇ha Yılmazın “Mi̇toloji̇k İzler” Sergi̇si̇ Büyük İlgi̇ Gördü

Kastamonu Üniversitesi’nde üçüncüsü gerçekleştirilen sanat buluşmaları çerçevesinde Anadolu Uygarlıklarının Çağdaş Türk Resim Sanatına Etkisi Söyleşisi ve Prof. Dr. Meliha Yılmaz’ın “Mitolojik İzler” kişisel sergisi büyük ilgi gördü.

Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen “Sanat Buluşmaları-3” etkinliği çerçevesinde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitim Anabilim Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meliha Yılmaz, “Anadolu Uygarlıklarının Çağdaş Türk Resim Sanatına Etkisi” konulu söyleşide öğrenciler ve sanatseverler ile buluştu. Etkinlik çerçevesinde Kastamonu Üniversitesi Merkez Kütüphane Sezai Karakoç Salonu’nda “Anadolu Uygarlıklarının Çağdaş Türk Resim Sanatına Etkisi” isimli söyleşi de gerçekleştirildi. Söyleşide, Prof. Dr. Meliha Yılmaz eserlerinde geniş bir coğrafyaya yayılmış olan ön Türkler tarafından, yaşadıkları coğrafya ve göç yollarındaki kayalara işlenen, temelde insan-insan, insan-tabiat ve insan-evren ilişkilerinin yansıtıldığı ifade ederek, bu resimlerdeki iki boyutlu çizgisel unsurları kayalardan alarak tuval yüzeyine taşıdığına ve onları sanatın diğer unsurlarıyla buluşturarak çağdaş bir anlayışla yorumladığını söyledi.

Prof. Dr. Yılmaz, ön Türkler’in inançlarını, ritüellerini, gündelik yaşamlarını, avlanmalarını, hatta eğlencelerini dahi yansıttıkları kaya resimlerinin mitolojik anlatılar da içerdiğini vurgulayarak eserlerinin temel kaynağını oluşturan bu resimlerindeki mitoloji kaynaklı hayaller ise sanatçının eserlerinde yoğun bir sembolik anlatımı da kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Söyleşi sonunda Prof. Dr. Yılmaz, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin sorularını cevapladı.

Söyleşinin ardından Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar Galerisi’nde Prof. Dr. Meliha Yılmaz’ın Türk mitolojisi ve Anadolu uygarlıklarını modern çizgiler ile harmanladığı kişisel resim sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Toplamda 37 eserden oluşan ve Prof. Dr. Yılmaz’ın “Mitolojik İzler” ismini verdiği 20. kişisel sergisi akademik personel ve öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. Sergi, 4 Mart 2024 tarihine ziyaret edilebilecek.

Sanat Buluşmaları-3 etkinliği çerçevesinde gerçekleştirilen söyleşide konuşan Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Erol Yıldır ise 2023-2024 akademik yılında değerli sanatçılar ile öğrencileri bir araya getirmekten ve etkinliklere gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sanat buluşmaları etkinliklerinin sanata ve sanata ilham olan doğanın canlandığı bahar döneminde de hızla devam edileceğini ifade etti. Prof. Yıldır, “Sanat Buluşmaları-3 çerçevesinde bilgi ve deneyimlerini öğrencilerimizle ve bizimle Prof. Dr. Meliha Yılmaz’a teşekkür ederiz” diye konuştu.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu