fbpx
Tokat'dan Güncel Haberler

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TAMAMI BÜYÜK RİSK ALTINDA

HAK-İŞ Tokat İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Tokat Şube Başkanı Resul DEMİR, Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında sağlık çalışanlarına yönelik ek ödeme yapılması kararının son derece yerinde olduğunu belirtirken, bu ödemenin işçi-memur ayrımı gözetmeksizin sağlık sektöründe hizmet veren bütün çalışanlara eşit şekilde uygulanması gerektiğini ifade etti.
“Ek Ödeme Sadece Memur Personellere değil İşçi Personellere de Yansıtılmalı”
HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Genel Başkan Vekili ve HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Öz’ün imzasıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a bir mektup gönderdiklerini anımsatan Tokat İl Başkanı Resul Demir; “Koronavirüs’le mücadele kapsamında Sağlık Bakanımız tarafından açıklanan sağlık çalışanlarına 3 ay boyunca yapılacak ek ödemenin bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde gerçekleştirilmesi talebimizi içeren bir mektubu Bakanlarımıza gönderdik. Sağlık alanında çalışan başta sağlık memurları olmak üzere hastanede çalışan bütün personelin eşit haklara kavuşabilmesi için sahada aktif bir mücadele veriyoruz. HAK-İŞ olarak hastanede çalışan personellerin bir bütünün parçası olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yardımcı işlerde çalışan personelin de halk sağlığı için önemli işler yürüttüğünü vurgulamak isteriz. Bu sebeple işçi-memur ayrımı gözetmeden hastanede çalışan güvenlik personeli, tıbbi sekreterler, temizlik personeli, hastabakıcılar, klinik destek işçileri ve teknik personeller ile TİS kapsamındaki işçilere ayrıca Belediyelerde temizlik işlerinde fedakârca çalışan ve aynı riske maruz kalan işçilerimize de bu ödeme yaklaşımının yansıtılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
“Ambulans Şoförlerinin Vardiya Sistemi 24/72 Olmalı”
Resul Demir, “Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan 112 Ambulans şoförleri ve personellerinin, hali hazırda uygulanan 12/36 vardiya sisteminin, 24/72 vardiya sistemine çevrilmesinin ve hali hazırda fiili uygulamaların da teyidi anlamında hayata geçirilmesinin bu süreçteki önemini bir kere daha vurgulamak istiyoruz” dedi.
“Enfeksiyon Risk Primi Uygulanmalı”
Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre sağlık personelleri arasında da pozitif vakaların bulunduğunu hatırlatan Demir, “Virüse yakalanan sağlık çalışanlarına bulaşıcı hastalık ve risk priminin (enfeksiyon risk primi) kapsamlı bir şekilde uygulanmasını talep ediyoruz” sözlerine yer verdi.
“Sağlık İşçilerimize Çerçeve Protokolünde Yer Alan Avans Ödemesi Yapılmalı”
Demir, “Konfederasyonumuz HAK-İŞ ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve işveren sendikaları temsilcileri arasında imzalanan 2019 yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolünde yer alan “Yetki uyuşmazlığı devam eden işyerlerinde çalışan işçilere işbu “Çerçeve Anlaşma Protokolü” ile belirlenen ücret zamları, avans niteliğinde uygulanır. İmzalanacak olan toplu iş sözleşmesi farklarından mahsup edilir” hükmünün uygulanmasını talep ediyoruz. Sağlık alanında fedakârca çalışan işçilerimizin mağdur olmaması için toplu iş sözleşmesi imzalanıncaya kadar geçen sürede kamu çerçeve protokolüne göre ayrım yapılmaksızın tüm işçilerimize bu ödemenin yapılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
“32 Bin Yeni Sağlıkçının İstihdam Edilmesini Çok Önemli Buluyoruz”
Koronavirüsle mücadele kapsamında hükümet ve bakanlar tarafından bir dizi önlem ve tedbirlerin hızla hayata geçirildiğini vurgulayan Demir, “Koronavirüs salgınıyla daha etkin ve hızlı mücadele etme konusunda atılan adımları destekliyoruz. Bu kapsamda Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın açıkladığı 32 bin yeni sağlıkçının işe alınmasını çok önemli buluyoruz. 32 bin sağlıkçının hastanelerde istihdam edilmesi hem ülkemizin Koronavirüs salgınıyla mücadelesi konusunda hem de işsizliğin azaltılması konusunda önemli bir adım olarak görüyoruz. Alınan bir dizi önlemler ve halkımızın duyarlılığıyla, Türkiye’nin salgınla mücadele konusunda başarılı olacağına gönülden inanıyoruz” dedi.
HAK-İŞ Tokat İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Tokat Şube Başkanı Resul DEMİR ayrıca şunları da söyledi:
“Koronavirüs salgınına karşı ülkemizin tüm birimlerinin ortaya koyduğu başarılı uygulamalar tüm dünyaya örnek oldu. Bu süreçte HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası olarak, elimizdeki bütün imkânlarımızla sağlık çalışanlarımıza destek olduk ve olmaya devam edeceğiz.
Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın başkanlığında Genel Yönetim Kurulumuz’un aldığı karar neticesinde, Sendikamızın sosyal tesisi ‘Emek Konukevi’, ülkemizi bu virüsten korumak için gece gündüz çalışan sağlık çalışanlarımızın hizmetine sunuldu.
Demir, HİZMET-İŞ Sendikası olarak Koranavirüs salgıyla mücadele eden tüm emekçilerimizin ve devletimizin verdiği bu büyük mücadelede her zaman yanlarında olacağız. “Sendikamız bünyesinde faaliyet gösteren Ankara’da bulunan Emek Konukevimiz, 26 Mart 2020 tarihinden itibaren Koronavirüs salgını ile canla başla mücadele eden sağlık çalışanlarımıza tahsis edilmiştir. HİZMET-İŞ olarak her zaman devletimizin ve milletimizin yanında yer alacağız. Geçtiğimiz zorlu süreci birlik ve beraberlik içerisinde en kısa zamanda atlatmayı Allah’tan niyaz ediyorum.”

Başa dön tuşu