Samsun

Salıpazarı Barajı Seli̇ Önleyecek, 143 Yerleşi̇m Yeri̇ne İçme Suyu Verecek

Samsun’un doğu ilçelerinin sel sularının altında kalmasını engellemesi öngörülen Salıpazarı Barajı aynı zaman 143 yerleşim yerinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için projelerine devam ediyor.

DSİ’den yapılan açıklamaya göre; temelden yüksekliği 76,02 metre olan ve 13,19 milyon metre küp su depolayacak olan Salıpazarı Barajı’nın tamamlanmasıyla, 15 bin 400 dekar tarım arazisi sulanabilecek ve Çarşamba, Terme, Salıpazarı ve Ayvacık ilçeleri ile bu ilçelerin sınırları içinde 143 yerleşim yerinin içme-kullanma suyu ihtiyacı (25,74 hm3/yıl) karşılanacak. Projede; 6 bin 500 metre uzunluğundaki rölekasyon yollarının 4 bin 500 metresinin beton kaplaması tamamlandı. Ayrıca rölekasyon yollarında 14 bin metre küp taş duvar, 14 adet menfez, 2 adet yol geçiş yapısı ile gövde temel kazıları bitirildi. Derivasyon kondüvisinin 105 metrelik bölümünde taban betonarme imalatları tamamlanarak, yapım çalışmaları devam ediyor. Beton karışım dizaynlarının sonuçlanmasını müteakip gövde beton imalatları başlayacak.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu