fbpx
Cemal İncesoyluer

SEÇİME GİDİYORUZ, HABERİNİZ VAR MI?

Ne gaipten haber verenlerdenim, nede kulis bilgileri adı altında kendi isteğimi yansıtanlardanım. Bu başlığın da bir anlamı var. Alıştığımız siyasetçi prototipi nasıldı? Seçime az bir zaman kala halka, “merhaba ben geldim, nassınız” denmiyor muydu?

Ama, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu öyle yapmıyor. Adeta ezber bozuyor. Bunu ilkin AK Parti İl Başkanlığını deruhte ettiğinde görüp, şahit olmuştuk. 30 Mart 2019 yerel seçimlerinin yapılmasının hemen ardından, önce tebrikleri kabul etti, sonra bir dizi teşekkür ziyaretlerini gerçekleştirdi. Peşinden bölgesel mahalle toplantılarını yaptı.

Peki, şimdi ne yapıyor Başkan Eyüp Eroğlu? Yeniden mahalle toplantılarını başlattı. Peki, birkaç ay içerisinde erken bir yerel seçim var mı? Yok, ihtimal dahilinde bile değil. O halde, Başkan Eroğlu’nun derdi ne? Eğer, bir siyasetçi halka hizmeti hakka hizmet olarak görüyorsa, halka kesintisiz hizmeti ibadet olarak telakki ediyorsa, bu sorumluluk, bu ahlak, bu bilinç ve bulunduğu makamın bi hakkını vermek gibi bir anlayıştaysa, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun yaptıkları tamda budur.

Haber de, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, yaptıkları hizmetlerde vatandaşların taleplerini ön planda tuttuklarını ifade ederek, “Bizim o mahalleye ne yapacağımızdan ziyade mahalleli bizden ne istiyor ona göre yaptığımız ve yapacağımız çalışmalara yön vermemiz lazım. Başarının da altında yatan bence budur” diyor.

Gördünüz mü, bu mahalle gezilerinin mantalitesini nasıl açıklıyor, Başkan Eroğlu. Mahalle sakinlerinin sorunlarını ve taleplerini dinleyen Başkan Eroğlu, 2020 yılı için yapılacak çalışmalarla ilgili mahalle sakinlerini bilgilendiriyor.

Ve diyor ki Başkan Eroğlu, “Bizde hizmette aralık olmaz, hız kesmeden hizmetlerimize devam ediyoruz. Bu doğrultuda mahallelerimizdeki eksikleri yerinde tespit etmek, halkımızın isteklerini taleplerini dinlemek hem de mahallelerde 2020 yılında yapacağımız çalışmaları istişare etmek için halk buluşmaları düzenliyoruz. Yaklaşık 1.5 aylık sürede 42 mahallemizde giderek bu buluşmalarımızı gerçekleştireceğiz. Yapılacak her hizmeti halkımızın bizden istemesi çok önemli. Yani herhangi bir hizmet yapacağımız zaman ‘vatandaş ne der?’ bu soruyu sorup aldığınız cevaba göre hizmet üretmek siyasetteki başarının felsefesidir. Bizde bunu yapmaya çalışıyoruz.”

Aslında, Başkan Eyüp Eroğlu’nun bir mahallede yaptığı konuşmanın satır arasını iyi okumamız gerekiyor. Ortada, derin bir felsefe ve sosyolojik kabulde var. Mahallelere hizmet yapacağız yapmasına da, bir zamanlar yapıldığı gibi, “halka rağmen halk için” değil, halkın dediği biçimde yapacağız diyor özetle şehr-i emin.

Başlığa taşıdığımız cümleye gelince… Bugüne kadar siyasetçi-vatandaş ilişkisi seçimden seçime ünsiyet hasıl olduğu için, Başkan Eroğlu’nun siyasetçi ve idareci örneği tuhaf olabilir. Bu şehirde bir 10 yıl cadde ve sokaklara çıkmayan siyasetçilerle yönetildi. Peki doğrusu ne? Doğrusu Eyüp Eroğlu’nun yaptığıdır. Eğer, bu ezber bozan bir yönetim anlayışı ve siyasetçi mantalitesi ortaya konulmasaydı, doğrunun öncekilerin yaptıkları sanıp duracaktık.

Bir bakıma, Başkan Eyüp Eroğlu ile başlayan bir belediyecilik efsanesinden söz ediyoruz. Bugün olmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan hala AK Parti Teşkilatları ve Belediye Başkanlarına, “halkın telefonuna çıkın, sorunlarına çözüm üretin, makam odalarınıza kapanıp kalmayın” diye uyarılarda bulunuyorsa, Başkan Eroğlu’nun kendine baştan beri çizdiği rota çok doğrudur.

Cemal İncesoyluer

Başa dön tuşu