Çorum Siyaset Haberleri

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARINA GEREKEN DEĞERİ VERMELİYİZ

MHP Çorum Belediye Meclisi Grup Başkanı Selim Güloğlu, şehit yakınları ile gazilere belediye olarak daha fazla destek çıkılması gerektiğini kaydederek, “Şanlı tarihi sayısız kahramanlıklarla dolu yüce Türk milletinin birlik ve bölünmez bütünlüğü için canını feda eden şehitlerimize ve ailelerine daha fazla değer vermeli, onları özel hissettirmeliyiz” dedi.

Belediye Meclisi Mayıs ayı oturumu bugün Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda gündem dışı söz alan MHP Grup Başkanı Selim Güloğlu, Çorum’da gördükleri eksiklikler üzerine bir konuşma yaptı.

Konuşmasına Müslüman Türk âleminin Ramazan ayını kutlayarak başlayan Selim Güloğlu, “Bildiğiniz üzere, manevi hazzın ve lezzetin zirve yaptığı kutlu bir dönemin içinden geçiyoruz. Bu mübarek ramazan ayını Müslüman Türk âlemine hayırlara vesile kılmasını cenabı haktan niyaz ederiz” dedi.

Son zamanlarda şehit haberlerinin arttığına dikkat çeken Selim Güloğlu, “Bildiğiniz üzere son zamanlarda aldığımız şehit haberleri artmakta. Canımıza kast eden, bekamıza hançer sallayan, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne nifak ve zehir saçan, kandan ve karanlıktan beslenen insanlık canavarlarını tamamıyla imha etmek artık hepimiz için vatan görevi, hatta mukaddes bir ödevdir. Şanlı tarihi sayısız kahramanlıklarla dolu yüce Türk milletinin birlik ve bölünmez bütünlüğü için canını feda eden şehitlerimize ve ailelerine daha fazla değer vermeli, onları özel hissettirmeliyiz. Çünkü İslam dininde peygamberlikten sonra gelen en yüce makam şehitlik mertebesidir. Vatanımız istiklalimiz ve istikbalimiz için bir an tereddüt etmeden sarsılmaz inanç ve eşsiz cesaretleri ile canını otaya koyan şehitlerimize borcumuzu ödemek mümkün değildir. Ancak bizlere düşen ise aziz şehitlerimizin hatıralarına ve emanetlerine sahip çıkmaktır” dedi.

Selim Güloğlu, konuşmasının devamında Çorum’da gördükleri eksiklikler ve çözüm önerileri hakkında şunları kaydetti;

“Çözümü için tüm meclis üyelerimizden ve başkanımızdan destek istiyoruz.

1- Çorum şehitliğimizin biran evvel uygun bir projeye göre bakım, onarım ve tadilatının ivedilikle yapılması, şehitlerimize ve ilimize yakışır bir hale getirilmesi gerekmektedir.

2- Şehitlerimizin bizlere emaneti olan kıymetli ailelerinin mevcutta kullanmış oldukları dernek binasının bulunduğu yerin fiziki şartları dikkate alınarak şehit ve gazi ailelerinin rahat ulaşabileceği kullanışlı ve müstakil bir yer tahsis edilmesi, şehit abilerimizin rahatça gidip birbirleri ile bağlarının daha da kuvvetli olması açısından büyük önem arz etmektedir.

3- İlimiz genelinde şehitlerimizin vatandaşlarımız tarafından hatırlanması ve sürekli akıllarda kalmaları için şehitlerimizin isimlerinin uygun yerlere verilmesi gerekmektedir.

4- İlimiz bazında belediyemiz tarafından 65 yaş üstü yaşlılarımıza verilen sosyal hizmetlerin (evde temizlik, hasta bakım v.b ) yaş sınırı baz alınarak başka herhangi bir kriter aranmaksızın farkındalık yaratmak adına şehit ve gazi ailelerine hizmet verilmesi gerekmektedir.

5- Şehit ailelerimizin mevlit programlarında belediyemizin kullanılacak malzeme bakımından destek olması son derece önemlidir. Bu sebeple şehit ailelerimizin yapacağı mevlit programlarında gerekli olan malzemelerin Belediyemiz tarafından temin edilmesi gerekmektedir.

6- Şehit aileleri derneğine gelir getirecek bir yerin (çay ocağı, otopark v.b ) derneğin kurumsal anlamda çalışmasında ailelerimize daha iyi bir hizmet sağlanması ve destek verilemesi hususunda faydalı olacaktır. Tahsis edilen işyerinden kazanılan gelirin şehit ve gazi aileleri ve bilhassa çocukları için kullanılması amacıyla belediyemiz olarak uygun görülen bir yerin derneğimize tahsis edilemesi gerekmektedir.

7- İlimiz sınırları içerisinde mevcut şehir içi ulaşımında karşılaşılan sorunlar mutlak giderilmeli ve bu konunun ilimiz bazında sorun olmaktan çıkarılması gerekmektedir.

Yukarıda saydığımız maddeler şehit ailelerimiz ile birlikte tespit edilmiş sorunlardır. Çorum belediyesi olarak aziz şehitlerimizin bizlere emaneti olan abilerinin yaşadıkları sorunları çözmek öncelikli görevlerimizdendir. Bu konuda yapılacak olan düzenlemelerde tüm meclis üyelerinin destek vereceğine olan inancımız tamdır”

ÇORUM’DA 370 CİVARINDA ŞEHİDİMİZ VAR

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ise konuyu gündeme getirmesinden dolayı Selim Güloğlu’na teşekkür ederek, “Belediye olarak şehit ve gazi ile yakınlarına desteklerimiz sürmektedir. Şehit ve gazi derneklerimiz ile yakın diyaloglar içerisindeyiz. Bu sizin saymış olduğunuz konuları zaten hemen hemen hepsini belediye olarak yapıyoruz. Belediye olarak bu konular üzerinde hasiyetimizi gösteriyoruz. Çorum’umuzda 370 civarında şehidimiz bulunmaktadır. Bu şehitlerimizin isimlerini yaşatmaya devam ediyoruz.” dedi.

Yayla Haber

Benzer Haberler

Başa dön tuşu