Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokatTokat'dan Güncel Haberler

SİZ HİÇ DOKTOR İLE GÖRÜŞTÜNÜZ MÜ?

Görüşmediyseniz, bir ön yargının sarmalında olabilirsiniz? Lakin görüştüyseniz, bu yazdıklarıma katılacağınızdan hiç kuşkum yok. Dr. Bilal Durmaz’dır konumuzun öznesi.

Dr. Bilal Durmaz, mütevazi kişiliği ve fazla öne çıkmayan yapısının arka planında son derece büyük bir bilgi birikimi, liderlik kabiliyeti, fark edildiği andan itibaren; şüphesiz ki, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun özellikle sağlık politikalarında ve uygulamasında en güvendiği kurmaylarından biri olmaya namzet kişidir.

Hatırlıyor musunuz, yakın zamanda vefat eden Celal Kılıçdaroğlu vardı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun kardeşiydi. Uzun süre, çeşitli medya tarafından örgütlenerek, Celal Bey ağabeysi Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine konuşmalar yaptı. Bu kurmaca, toplumda ne kadar etkili oldu, bilmiyorum. Gördüğüm kadarıyla, Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünya görüşünü paylaşmayanlar dahi, merhum Celal Kılıçdaroğlu’nun sözlerini pek ciddiye almadı. Buradan şuraya gelmek istiyorum. CHP siyasetinde iki isim var: Dr. Bilal Durmaz ile mevcut Tokat Milletvekili Kadim Durmaz. Evet, bu iki isim yakın akraba, yani amca çocukları. Nasıl ki, iki kardeş arasında dahi her yönüyle büyük farklılıklar olmasına rağmen, elbette Dr. Bilal Durmaz ile Kadim Durmaz arasında bariz farklılıklar bulunmaktadır.

Mesela, Kadim Durmaz bey, iki yasama döneminde, iktidar aleyhine olan bir tek
ciddi dosyayı meclise getiremeyen milletvekili ve il yönetimi Tokat’ta toplumsal muhalefeti iyi partiye kaptırmıştır.
Buda CHP ye hem 2015; hem de 2018 seçimlerinde;oylarının azalması olarak sandığa yansımıştır. Seçmen CHP’de bu nedenle radikal bir değişiklik yapma ihtiyacı talep etmektedir.

Dr. Bilal Durmaz, aynı zamanda müteşebbis profiliyle, sağlık ve eğitim alanında bir yatırımcı olmasına rağmen, bir çok konuda dönemin Türk Tabibler Birliği Tokat Şubesi Başkanı olarak itiraz ve eleştirilerini dile getirmiştir. CHP’de siyaset yapmış, çok önemli tespitleriyle siyasi vizyonunu ortaya koyan Dr. Bilal Durmaz, “Partiye sadece sadakatli değil; liyakatlı ve siyaset ehliyeti olan bir liste yapmak zorundadır” ifadelerini kullanarak, 2023 seçimlerinin temel ilkesel duruşunu ortaya koymuştur.

Bunca başarıya, kariyerinin en üst noktasında olmasına ve aparat ve tedarikçileriyle birlikte 900 kişilik istihdamın liderliğini yapmasına rağmen, üzerinde onurla taşıdığı tevazu libasını hemen fark edersiniz. Çünkü, Dr. Bilal Durmaz sahicidir, gerçektir, tam da halk ile hemhal bir şahsiyettir. Yapmacık, iki yüzlü ve kurmaca bir adam değildir. Olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan birisidir. Ne bir fazla ne bir eksiktir. Hiç bir dönemde siyasal savrulmalar ve siyasi ikbal arayışında olmadı. 35 yıldır tanırım ve hep CHP otağında olmuştur. CHP’nin kimi aklıevvelleri, Kadim Bey ile Bilal Durmaz’ı kıyaslıyor. Yukarıda söyledim, Dr. Bilal Durmaz’ın hayatının hiçbir döneminde ikinci partisi olmadı. Ancak, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz öyle değil. Herkesin bildiğini hatırlatayım isterseniz… 2007 yılında CHP’den Milletvekili Adayı gösterilmeyen Kadim Durmaz, bağımsız aday oldu ve CHP’nin Tokattan 2 Milletvekili çıkarmasına engel oldu. Sonra, Mustafa Sarıgöl hareketinin içerisinde yer aldı. Sonra tekrar CHP’ye geldi. Doğrudan ya da dolaylı dirsek temaslarına ilişkin muhtelif rivayetlerini burada söylemek istemiyorum.

İşte kıyas ise kıyas.

Cemal İncesoyluer

Başa dön tuşu