fbpx
Çorum'dan Güncel Haberler

TAŞ BİNAYA YENİ IŞIKLANDIRMA

Çorum Belediyesinin “Taş Bina” olarak bilinen hizmet binasına ışıklandırma çalışması yapıldı.

Vali Mustafa Çiftçi, Hitit Üniversitesi Rektörü Ali Osman Öztürk ve belediye başkan yardımcılarıyla birlikte yapılan ışıklandırma çalışmasının ardından yeni bir görünüme kavuşan belediye binasını inceleyen Halil İbrahim Aşgın, “Emek veren tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

TAŞ BİNANIN TARİHİ 1923’LERE DAYANIYOR

Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan bu bina Neo-klasik üsluptadır. Özellikle bu durum binayı dışarıdan çepeçevre kuşatan sivri kemerli pencerelerde görülmektedir. Alt kat pencereleri yuvarlak kemerli olup, ikinci kattaki pencereler ikiz pencere olarak yapılmışlardır. Bina iki katlı olup, duvarlarında kesme taş kullanılmış ve üzeri ahşap bir çatı ile örtülmüştür.
Cumhuriyetin ilk yıllarında medreselerin kapatılmasının ardından “Kütüphane Binası Hususi İnşaat Komisyonu” adıyla kurulan bir sivil toplum örgütü 1923 yılında bu binayı kütüphane olarak yaptırmıştır. Bu binada kütüphane hizmetinin yanı sıra musiki dersleri verilmiş, alt katı özel iş yerleri olarak değerlendirilmiştir. Kütüphane 1938 yılında alt kata indirilmiş ve üst kattan tamamen Çorum Halkevi olarak yararlanılmıştır. 1950’li yıllarda halkevlerinin kapatılmasından sonra adliye binasının yanması üzerine, yeni adliye binası yapılıncaya kadar adliye hizmetleri için kullanılmıştır. Eylül 1960’tan itibaren de Belediye binası olarak kullanılmaktadır.

Başa dön tuşu