Çorum'dan Güncel Haberler

TAY PORTAL SİSTEMİ EĞİTİMİ İLİMİZDE BAŞLADI

Bölgemizde bulunan 8 ilin; çorum,Samsun, Amasya, Tokat, Kastamonu, Çankırı, Sinop ve Kırıkkale illerinin katılımı ile 5 gün sürecek olan “Tay Portal Sistemi” (Tarım Arazileri Yönetim Sistemi) eğitimi ilimiz Anitta Otelde düzenlenmektedir.

5 gün sürecek eğitim Bakanlığımız Tarım Arazileri Yönetimi Daire Başkanlığı görevlileri tarafından yapılmaktadır.

Tay Portal Sistemi ile; Tarımsal Arazilerin devri, miras yolu ile intikali, değerlendirilmesi, yeter gelirli arazi büyüklüğü ve ekonomik bütünlüğüne ilişkin hükümler ile ehil mirasçıya ait niteliklerin tespiti işlemlerinin Tay Portal otomasyonu üzerinden, İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine gelen başvuruların takbis entegrasyonu ile değerlendirilmesi, değerlendirilen başvurulara otomatik cevap verilmesi ve bu cevapların Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne servisler aracılığı ile iletilmesini sağlamaktadır.

Ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan SARI; “Tarım Arazileri devri, değerlendirilmesi ekonomik olarak tarım yapılabilmesinin önemi, portal sisteminin geliştirilmesi ve uygulamada yaşanan sorunların bölgesel toplantılarla çözüme kavuşturulması önemlidir. Toplantının İlimizde yapılması ve diğer illerden yeterli katılım olmasından memnuniyet duymaktayız. Bu çalışmanın ve bilgi alışverişinin faydalı olacağına inanıyorum ve  eğitimin başarılı sonuçlara ulaşması dileğiyle hepiniz hoş geldiniz” diyerek çalışmayı başlattı.