Birkan Demirci

TEMİZLİK İMANDAN GELİR İSE TEMİZ OLMAYANIN…

Temizlik imandan gelir derler. O halde temiz olmayanın imanında eksiklik mi var ? O kısım beni aşar, fetva veremem. Ama şunu bilirim ki temiz olmayanın insanlığında bir eksiklik var.

Geçenlerde Çorum’da bulunan bir yüzme havuzuna vakit geçirmek için gittiğimde birazda insanları gözlemlemek gibi kendi kendime sıkıntı çıkardığım bir huyum vardır. Çokta sevmiyorum aslında bu huyumu, nedeni ise ne kadar gözlemlersem kendime o kadar sıkıntı çıkartıyorum. “ Aman be bana ne.” Demeyi bir türlü beceremedim.   Havuzun bir kenarında oturdum insanların davranışlarını gözlemliyorum, havuz yerine ilk girişte levhalara yazılmış; “duş almadan havuza girmeyin.” Ama maalesef ki bizim insanlarımızın nerede ise yarısı havuz kıyafetlerini giydikleri gibi insanların ortak kullanım alanları olan havuza temizlenmeden atlıyorlar.  Ya kardeşim orada yazıyor ki duş almadan havuza girmeyin. Okuma yazmaları yok desem çoğunun vardır, hadi okuman yok kardeşim hiçmi dışarıda söylemlerde duymadın, hadi duymadın hiçmi temizlikten yana nasibini almadın. Üzerinde ne kadar pislik varsa hepsini havuza bırakmaktan ne anlarsın, bir dakikanı almaz girişte duşların oraya girip üzerindeki pisliği akıtmak. Çokta bir şey yazmaya gerek yok sanırım kısacası havuz olsun yada başka yer ortak kullanım alanlarında biraz saygılı olalım sadece kendimizi düşünmeyelim diğer insanlarında hayatlarına saygı duyalım.  İnsanlığın en temel özelliği SAYGI, SAYGI, SAYGI. Eğer ki kendinden başka insanların yaşam hakkına saygı duyuyorsan işte o zaman bu ülke yaşanılır bir hal alır.

Şu noktayada bir açıklama getirmek istiyorum; bazıları yazılarımı okuyunca “kardeşim sende hep bizim milleti eleştiriyorsun diğer ülkelerde ki insanların hiçmi eksiği yok” diyorlar. Onlara kısaca şunu söyleyeyim; “ben Türkiye’mde kendi insanlarımla yaşıyorum, bu insanlarla aynı toprakları, aynı havayı, aynı ürünleri paylaşıyorum. Diğer ülkelerde ki insanların hataları benim için ikinci plandalar.”  Ben ilk etapta kendi ülkemin daha yaşanılır yer olması için mücadele ederim, daha sonra dünyanın daha iyi yer olması için mücadele ederim.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu