Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokatTokat'dan Güncel Haberler

Terlikten potine: MEHMET CAN GERÇEĞİ

Aslında, yazının altında verdiğim fotoğraflarla birşey anlatmak istiyorum. Dört fotoğraf, bir insanın geldiği yer ile ulaştığı noktayı çok güzel izah ediyor. Bu fotoğrafları yorumlasak, konuyu anlamamıza yeter. Av. Mehmet Can, benim doğduğum büyüdüğüm bölgeden, Pazar’dan. Bölgeye Kazova deniliyor, biliyorsunuz. Tokat’ın Taşlıçiftlikten başlayan verimli ve geniş ova, Zile’ye kadar uzanıyor. İşte bu geniş alanın ortak adı da Kazova’dır. Pazar, Turhal ve Zile olmak üzere 3 İlçe, Üzümören ve Şenyurt gibi 2 büyük belde ve onlarca köyün ortak adıdır, Kazova.

Av. Mehmet Can, askerdeki kuzenini ziyaret ediyor, bir fotoğrafta. Dikkat edin, ayağında terlik var. İşte bu geçmişinden gurur duyduğu köylü ve çiftçi Mehmet Can’dır. Tokat’ta yaşıyor ama, köklerinden hiç kopmadan Kazova’da hatırı sayılır arazisiyle çiftçiliğe devam ediyor, dede-babalarından kalan hayvancılığı daha da geliştirerek mandıra ve besiciliği sürdürüyor. Yani, hayatının hiçbir evresinde bedava kazanç yollarını tercih etmemiş bir Av. Mehmet Can profili ile karşı karşıyayız. Avukatlıktan elde ettiği kazancı yatırım, üretim ve istihdama yöneltmiş bir işinsanıdır ve üstelik bütün bunları, doğup büyüdüğü Kazova’ya yapıyor. Prensipli, ilkeli ve vefası ile bu duruşuna adeta ödül olarak 27 bin vekaletle bölgenin en önemli ve etkin avukatları arasında yer alıyor. Amcası, değerli dostum ve arkadaşım merhum Erol Can’ın genetik kodlarından aldığı siyasi ahlakı ise mıh gibi aklında tutarak yönünü belirliyor.

Eğer bir hikaye yazılacaksa, Mehmet Can’ın terlikli fotoğrafı ile potinli fotoğrafına bakın. Hiç kuşkum yok ki, Mehmet Can hem terlikli fotoğrafıyla, hem de potinli fotoğraflarıyla gurur duyuyordur. Çünkü o fotoğraflar, Mehmet Can’ın dünden bugüne mücadelesini ve tevazunun ete kemiğe bürünmüşlüğünü gösteriyor. Hiçbir siyasi görüş ayrımı yapmadan, herkesin “Bizim Mehmet” dediği, büyüklerin evlat, yeğen diye, küçüklerin ağabey diye teklifsiz koştuğu Av. Mehmet Can, bir sosyolojik vakadır. Kazova’da dokunmadığı insan kalmadığı gibi, Kelkit Vadisinde ki gönül gönüle kurduğu o sıcak bağda, ortaya bir Mehmet Can gerçeğini çıkarmış. AK Partiden Tokat Milletvekili aday adayı Mehmet Can, daha önceden de aday olmuştu. AK Parti dışındaki partilerin, ” keşke bizden aday olsa” dedikleri bir adamdır. Eğer, makamdan şeref alan değil, makama şeref verecek vizyon, donanım ve birikime sahip bir insan arayan varsa, Mehmet Can’a baksınlar. Hikaye daha yeni başlıyor dostlar…

Cemal İncesoyluer

Başa dön tuşu