fbpx
AmasyaÇorumKastamonuSamsunTokatTokat Kültür & Sanat Haberleri

TOKAT HONÇASI, BEZ SUCUK VE PERPELELİ KÜPESİ TESCİLLENDİ

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, yapılan çalışmaları sonucu Tokat Honçası, Bez Sucuğun ve Perpereli Küpenin coğrafi işaret tescil belgelerinin alındığını açıkladı.

TSO Başkanı Dr. Ali Çelik’e Tokat’a ait ürünlerin coğrafi işaret tescil belgeleri Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Duyar tarafından takdim edildi.

Başkan Çelik, odamızın geleneksel ürünlerimize sahip çıkmaya devam edeceğini belirterek, bu yıl içerisinde yeni ürünler için coğrafi işaret tescil başvurusunda bulunulacağını söyledi.

Alınan bu tescillerin esnafımız ve Tokatımız için çok önemli olduğunun altını çizen Çelik, şunları kaydetti:

“Tokat Honçası, Tokat Bez Sucuk ve Tokat Perpereli Küpesi/Tokat Pırpırlı Küpesi’nin coğrafi işaret tescil belgesini çalışmalarımız sonucu aldık. Burada emeği geçen esnaf ve zanaatkar kardeşlerimize de teşekkür ediyoruz. Artık bu ürünler belli bir kalite de üretilip satışı yapılabilecek. 3 ürününde çok uzun yıllardır ilimize has üretildiğini herkes biliyordu bunu da tescilledik. Ticaret insanlarımız bunun karşılığını alacaklardır. Coğrafi işaretin hem ürünün tanıtımında hem korunmasında, taklitlerinin yapılmamasında çok büyük katkısı oluyor. Son dönemlerde ülkemizde, dünyada coğrafi işaretli ürünlerle alakalı çok büyük çalışmalar yapılıyor. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun.”

Ayrıca Başkan Çelik, bu ürünleri hazırlayan Prof. Dr. Cemal Kaya ve Doç. Dr. Mustafa Bayram ile Perpereli Küpe ve Honça Tepsi’de teknik destek alınan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (OKA) teşekkür etti.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu