Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokat

Tokat’ta ilk kez siyasi mutabakat…

Daha önceki yazımda, CHP İl Başkanlığı için en güçlü adayın Çağdaş Kurtgöz olduğunu yazmıştım. Bunun göstergesi olarak, geçenlerde bir araya gelen 10 CHP İlçe Başkanı bir araya gelerek, il başkan adaylarının Çağdaş Kurtgöz olduğunu deklare ettiler.

Toplantıyla ilgili olarak, gazeteci Taner Yeşilsu bir canlı yayın çekimi yaptı ve bunu servis etti. Ardından, Tokat Haber Gazetesinde gazeteci Sırrı Sürer imzasıyla manşetten haber yayımlandı. Aldığım bilgiler doğrultusunda, aslında İl Başkanlığına 6 aday var. Ancak, Çağdaş Kurtgöz’ün her kesimle kurduğu sıcak ve müspet beşeri ilişkileri, ilçe başkanlarının ismi üzerinde bir mutabakat sağlamasını getirdi. Toparlayıcı, herkesi kucaklayıcı ve siyasal bitirme düşüncesinden uzak tavrı, Çağdaş Kurtgöz’ü diğer adaylardan farklı kılıyor.

Nitekim, Sırrı Sürer yaptığı özel açıklamada, “Ben birlikten beraberlikten yanayım. Bizde benlik olmayacak, biz olacağız ve hep birlikte partimizi yöneteceğiz. Hep birlikte elimizi taşın altına koyup partimizi Tokat’ta hak ettiği yere getireceğiz” ifadeleriyle, CHP’de yeni bir sayfa açılacağını söylüyor. Üstelik, şuana kadar bu söylediklerini teyit edecek tavır ve tutumunu da herkes biliyor.

Öncelikle, 10 CHP ilçe başkanını kutluyorum. Siyaseti, tabandan tavana bir prizma gibi inşa etmenin yolunu açtılar. Bu davranışlarıyla, bir siyasi partide demokrasinin nasıl işlemesi gerektiğini de gösterdiler. CHP İl Başkan adayı Çağdaş Kurtgöz’ün dışındaki olası adayların da, ilçe başkanlarının bu demokratik mutabakat ve tavrına katkı verirler. Artık, “Halka rağmen halk için” ifadesinde kendini bulan uygulamalardan vaz geçip, CHP tabanını birinci derecede temsil eden ilçe başkanlarının bu demokratik karar ve tercihlerine uygun bir tutum sergilerler.

Çünkü, artık CHP Tokat’ta hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Su mecrasında gürül gürül akmakta ve önüne kurulan sütrelerin hiçbirisi duramayacaktır. Parti içi çekişmelerin biteceği, kan davasına dönen hizipçilik hastalığının tükendiği, herkesin partilerinde en rahat bir şekilde ifade edeceği bir yönetim vaadiyle geliyor, Çağdaş Kurtgöz. Bu önemli bir vaattir. Çünkü, partililerin kimilerinin üvey muamelesinin yapıldığı bütün ortamların değiştirilmesi, herkesi kucaklayan bir anlayışın parti içindeki iktidarı anlamına gelecek bu sözler, belki de değişimin en önemli cümleleridir.

CHP, Tokat’ta yeni bir başlangıç yapmak üzere bir şansı yakalamak üzeredir. Mezhepsel değil, siyasi mantalite üzerine, sosyal demokrat anlayış üzerine, herkesin öz evlat muamelesi görmesi üzerine ve bütün bunlardan daha önemlisi ise, Tokat’ta demokrasinin bütün koşullarına öykünen bir anlayış üzerine cümleler kuruluyor.

Bu ülkenin ve Tokat’ın CHP’ye ihtiyacı var. İktidarın hükümet etme anlayışındaki eksiklikleri söyleyeek bir muhalefet olmadığı sürece, iktidarın önemi kalmaz. İktidar, muhalefetin varlığıyla kendisine meşruiyet alanı bulabilir. Tokat’ın sorunlarına ilişkin, CHP penceresinde ne tür çözüm önerileri yapılıyor, bilmiyoruz. Çünkü, CHP parti içi çekişmelerden kafasını kaldırıp hayatın akışına ve gerçeklerine odaklanamıyor.

Tekrar ediyorum, Çağdaş Kurtgöz’ün CHP İl Başkanlığı bir şanstır. Hem parti açısından hem de Tokat açısından bu şansın gerçekleşmesi, yine CHP’lilerin elindedir. Umuyor ve diliyorum ki, CHP ilçe başkanlarının ortaya koyduğu ferasetli davranışı, kongrede de hayata geçer.

Etiketler

Sıradaki Haber

Kapalı