Tokat

Tokatta Yerli̇ Ve Mi̇lli̇ Buğday Tohumu Taneri̇n Eki̇mi̇ Gerçekleşti̇ri̇ldi̇

Tokat’ın Pazar ilçesi Taşlık Köyü’nde, yerli ve milli tohumları demonstrasyon çalışmaları kapsamında Taner çeşidi buğday ekimi gerçekleştirildi.

Pazar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Emre Kapar, ekim yapılan arazilerde incelemelerde bulundu. Ekim alanlarını ziyaret eden Kapar, Taner çeşidi buğdayın gelişim sürecini yerinde inceledi. Kapar, buğday verimiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Ekimi yapılan bu çeşitten çok memnunuz. Gelişiminde ilçemiz için bu çeşidin ekiminin yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Yerli ve milli tohumlarımız ile buğday üretimine ilçemizde devam edeceğiz. Üreticilerimiz için bereketli bir hasat olmasını dileriz” dedi.

Kapar, yerli tohumların önemine dikkat çekerek, Taner çeşidi buğdayın bölge şartlarına uyum sağladığını ve yüksek verim potansiyeli taşıdığını belirtti. Yerli ve milli tohumlarla yapılan bu tür çalışmaların, tarımda dışa bağımlılığı azaltacağı ve yerli üretimi teşvik edeceği vurgulandı. Pazar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yerli tohum kullanımını artırma çalışmaları, bölgedeki tarımsal üretimin sürdürülebilirliğine katkı sağlamaya devam ediyor.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu