fbpx
Tokat'dan Güncel Haberler

TOKAT’TA YETİŞTİRİLEN HAYVAN KALİTESİ VE SAYISININ ARTTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Vali Dr. Ozan Balcı, Çamlıbel’de bulunan Damızlık Koç ve Teke Üretim Merkezi’ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.
Tokat Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği tarafından Karadeniz Bölgesi’nin ihtiyacının karşılanması için Karadeniz’de ilk, Türkiye’de ise 3’üncüsü olan toplam 50 dönümlük arazi üzerine inşa edilen, 2 bin metrekare kapalı alana sahip tesiste incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi alan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ta küçükbaş hayvancılığı geliştirmek için çalışmalar yapılacağını ifade etti.
Türkiye’deki hayvanların gen ıslahının yapıldığı, hayvanların et, süt ve yapağı kalitesinin arttırılmasının amaçlandığı tesiste yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi alan Vali Dr. Ozan Balcı, çiftçinin, tarımın, üreticinin dostu olduğunu ifade etti.
Çiftçinin ve üreticinin her zaman yanında olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Çiftçimizin en büyük yardımcısı biziz. Çiftçimizi zenginleştirmeyi hedefliyoruz. Tokat’ta güçlü bir tarım teşkilatı var. Araştırma enstitüsü, ziraat odası, tarım ve hayvancılık birlikleri, güçlü çiftçisi ve bilgi birikimi ile hedefimizi gerçekleştireceğimize yürekten inanıyorum. Tokat’ta hem hayvan sayısını, hem de yetiştirilen hayvan kalitesini arttırmayı amaçlıyoruz.” dedi.
Vali Dr. Ozan Balcı, daha sonra Damızlık Koç ve Teke Üretim Merkezi’nde yetiştirilen ve Çamlıbel Yaylası’nda otlatılan alana geçerek buradaki damızlık koç ve tekeler hakkında bilgiler aldı. Hayvanları otlatan çobanlarla da bir süre sohbet ederek bilgi alan Vali Dr. Ozan Balcı, çobanlara kolaylıklar diledi.
İnceleme ziyaretine İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, TKDK Müdürü Fevzi Çiçek, Tokat İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Turan Saldırıcıer ve ilgiler katıldı.
Başa dön tuşu