fbpx
Çorum Siyaset Haberleri

TÜFEKÇİ: “DEVLETİN VALİSİNE YAKIŞMADI”

CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, Vali’nin Mecitözü ziyaretine Belediye Başkanı Veli Aylar’ın dahil edilmemesine tepki gösterdi

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, Vali Mustafa Çiftçi’nin Mecitözü İlçesi’ni ziyaret programına Belediye Başkanı Veli Aylar’ın dahil edilmemesine tepki gösterdi.
Geçtiğimiz günlerde Vali Mustafa Çiftçi, ilçe ziyaretleri kapsamında Mecitözü’ne giderek bazı kurum ve kuruluşları ziyaret etmişti. Ziyaret programlarda Belediye Başkanı Veli Aylar’ın bulunmaması ile ilgili olarak CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi’den bir açıklama geldi.
Vali Mustafa Çiftçi’nin ilçeleri ziyareti sırasında kaymakamın, belediye başkanının, jandarma komutanının ve emniyet müdürünün hazır bulunduğunu, ancak Mecitözü’nde ise bunun olmadığını ifade eden İl Başkanı Tüfekçi, Mecitözü ziyaretinde ise, Mecitözü Belediye Başkanı Veli Aylar’ın haberdar edilmemesinden dolayı Mecitözü Kaymakamını ve Çorum Valisini kınadığını belirtti.
Vali Mustafa Çiftçi’nin her fırsatta birlik beraberlikten bahsettiğini hatırlatan Tüfekçi, “Sayın Vali acaba Mecitözü ziyaretinde ‘Bu ilçenin Belediye Başkanı nerede?’ diye sormuş mudur?. Sormadıysa sayın valinin ayıbı, sorduysa programlara davet etmeyen ve haber vermeyen kaymakamlığın ayıbıdır” dedi.
Valinin ziyaret ettiği ilçenin belediyesine de giderek ilçe sorunları hakkında belediye başkanından bilgi alması gerektiğine dikkat çeken İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, belediye başkanları iktidar partisinden olan ilçeler ziyaret edildiği zaman o ilçenin seçilmişlerinin tamamının Vali’nin yanında görüldüğünü, Mecitözü’nde ise Belediye Başkanının haberdar edilmemesinin devletin valiliğine ve kaymakamlığına hiç yakışmadığını dile getirdi.
Vali Çiftçi ve ilçe kaymakamının davranışından dolayı eleştirilerini sürdüren Tüfekçi, “Eğer AKP’nin valisi ve kaymakamıysa o zaman ne valilik ne de kaymakamlık yapmasınlar. Vali il başkanı olsun, kaymakam da ilçe başkanı olsun” ifadelerini dile döktü.
Belediye Başkanı Veli Aylar’ın seçildiği gün itibariyle parti rozetini bir kenara bırakıp Mecitözü’nde yaşayan kendisine oy versin yada vermesin tüm ilçe halkının belediye başkanı olduğunu ve 24 saat Mecitözü’ne hizmet için adeta çırpındığını söyleyen İl Başkanı Tüfekçi, “Sayın Başkan, Mecitözü halkının refahı için büyükşehir belediyelerimizden destek bulmak için kapı kapı dolaşırken destek bir yana dursun belediye başkanımızı Mecitözü’ndeki programlara dahil etmeyen anlayışı tekrar kınıyor bundan sonraki programlarında bu uyarımızın dikkate alınmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.

VELİ AYLAR’DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Mecitözü Belediye Başkanı Veli Aylar, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin Mecitözü’nde yaptığı programa kendisinin dahil edilmemesini eleştirerek, “şahsıma yapılan bu saygısızlık tüm Mecitözü halkına yapılan bir saygısızlıktır” dedi.
Başkan Aylar, yaptığı yazılı açıklamada; “Sayın valinin ziyaret etmiş olduğu diğer ilçelerimizde bu tip bir aksaklık yaşanmamışken Çorum’un Cumhuriyet Halk Partili tek belediyesi olan Mecitözü’nde böylesi bir aksiliğin yaşanması düşündürücü ve aynı zamanda son derece üzücüdür” dedi.
Belediye Başkanı Veli Aylar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Değerli Mecitözülüler, görsel ve yazılı basında çıkan haberler üzerine açıklama yapmam gerekmiştir.
Çorum Valimiz sayın Mustafa Çiftçi’nin ilçemize gerçekleştirmiş olduğu 08.10.2019 tarihli ziyaretine, ilgili merciilerin belediye başkanı olarak şahsıma ziyaret programı hakkında gerekli bilgiyi vermemiş olmaları ve haliyle davet edilmemiş olmam sebebiyle iştirak edemedim. Bu tip ziyaretlerde her zaman devlet terbiyemize yakışır şekilde en ön safta devlet büyüğümüz olarak sayın valimizi karşılamak isterdik ancak tarafımıza yetkili kişi ve kurumlarca gerekli bilgilendirme yapılmamıştır.
Sayın valinin ziyaret etmiş olduğu diğer ilçelerimizde bu tip bir aksaklık yaşanmamışken Çorum’un Cumhuriyet Halk Partili tek belediyesi olan Mecitözü’nde böylesi bir aksiliğin yaşanması düşündürücü ve aynı zamanda son derece üzücüdür.
Eğer birtakım çevrelerin amacı seçilmiş bir belediye başkanı olarak Mecitözü halkını temsil eden şahsımı, ilçemizi ziyaret eden sayın Vali’ye karşı mahcup duruma düşürmek ise söz konusu durum gerçekten üzücü ve son derece tehlikelidir.
Bu durumun yaşanmasına doğrudan yahut dolaylı olarak zemin hazırlayan kişi ve kurumları derhal devlet terbiyesini takınmaya davet ediyorum.
Sayın Valimiz Mustafa Çiftçi’nin ise ziyaret edilen ilçenin belediye başkanı olarak şahsımın ziyarete iştirak etmemiş olmasının sebebini sorduğunu düşünüyor ancak sorunun muhatabı olan yetkililer tarafından verilen cevaplar ile yanıltıldığına inanıyorum.
Tekrar belirtmek isterim ki 30 sene öğretmen olarak devletimize ve aziz milletimize hizmet ettim, devlet terbiyesi almış ve bu terbiyeyle belediye başkanlığı görevini ifa eden bir belediye başkanıyım. Dolayısıyla bilinmesini isterim ki bu tatsız olayın müsebbibleri her neyi hedefliyorlarsa gerçekleştirmelerine izin vermeyeceğim. Şahsıma yapılan bu saygısızlığın tüm Mecitözü halkına yapılan bir saygısızlık olduğunu da belirtmek isterim.
Tüm Mecitözü halkını saygı ve sevgi ile selamlarım.” dedi.

 

 

 

Başa dön tuşu