Amasya'dan Güncel HaberlerCemal İncesoyluerÇorum'dan Güncel HaberlerKastamonu'dan Güncel HaberlerKöşe YazılarıSamsun'dan Güncel HaberlerTokatTokat'dan Güncel Haberler

ÜÇ KONU ÜÇ YORUM

Terör örgütü PKK’nın katlettiği 13 sivil vatandaşımızın ateşi yüreklerimizi dağladı. Gara’da yaklaşık 6 yıl esir tutulan insanlarımız, PKK’nın şehit etmesiyle bir kez daha çirkin ve kalleş yüzünü gösterdi. Bu olayın üzerinden siyaset çirkefliği yapanlara ise diyecek bir söz bulamıyorum.

 

BİR- Koronavirus salgın sürecinde en somut ve sahici adımı atan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 627 belediye müstecirlerine (kiracı) bir genelge yollayarak 1 Temmuz’a kadar olan kiralarının yüzde 50’sini alacağını bildirdi. Vizyon projeleri, sosyal programlarla öncü olan Başkan Eroğlu, bu pandemi sürecinde de Tokatlı esnafın yanında olduğunu gösterdi.

 

İKİ- Ülkemiz siyasetinde önemli gündem oluşturan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Milli Görüş Lideri Oğuzhan Asiltürk’ü ziyareti, aslında Saadet Partisinde bir çalkantıya sebep oldu.

 

Aslında, henüz bir karar aşamasında değil. Ancak, Saadet Partisinin işleyişi hiçbir partiye benzemez. Milli Görüş Harekatı, 1970 yılında merhum Necmettin Erbakan önderliğinde Milli Nizam Partisi kurularak ete kemiğe büründü. Bir yıl sonra kapatıldı. Peşinden Milli Selamet Partisi, onun peşinden Refah Partisi ve Fazilet Partisi kuruldu ama akıbet değilmedi ve bu partiler de kapatıldı.

 

Rahmetli Erbakan vefat edene kadar, Fazilet ve son kurulan Saadet Partilerin gölge lideri Erbakandı. Sonra bu görev, parti içinde kurumsal yapıya dönüştürülen “Yüksek İstişare Kurulu”na ihdas edildi. Genel Başkanlık makamını belirleme ve denetlemeyi bu makam üstlendi. Bu zamana kadar genel başkanları belirleyen Yüksek İstişare Kurulu, merhum Recai Kutan ile başlayan, Kamalak ve Karamollaoğlu ile devam eden genel başkanları atama belli bir hiyerarşi ve ilke üzerinde sürdürüldü.

 

Saadet Partisi içerisinde Yüksek İstişare Kurulunun yanı sıra, Erbakan’ın vefatıyla birlikte, birde “Milli Görüş Lideri” unvanıyla hiyerarşik kaska bir üst makam daha eklendi.

 

Şuanda, Milli Görüş Lideri titrinin sahibi, bu hareketin kuruluşundan bu yana yer alan Oğuzhan Asiltürk bulunuyor. Bütün bunları bilelim ki, Saadet Partisinin nasıl yön değişikliği yapacağını iyi anlayabilelim.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Görüş Lideri Oğuzhan Asiltürk’ü ziyaret etmesiyle birlikte mahalle karıştı. Bu ziyaretten en çokta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu rahatsız oldu. Çünkü, ortada bir millet ittifakı vardı ve bu ittifaka moral potnsiyel desteği veren Temel Karamollaoğlu’nu kaybetmek istemiyordu. Lakin hiçbir şey o kadar kolay değildir.

 

Anlatayım. Saadet Partisi tabanı, 19 yıldır AK Partinin Milli Görüş oylarını devşirdiğini düşünüyor. Merhum Erbakan da zaman zaman bunu dile getirmişti. Dolayısıyla içlerinde biriktirdikleri öfke bir kar yumağı gibi büyüye büyüye bugünlere kadar geldi. Dolayısıyla, Temel Karamollaoğlunun Saadet Partisini Millet İttifakına demirlemiş olmasını doğru bir politika olarak görüyorlar. Yani, Karamollaoğlunun Saadet Partisi tabanında ciddi bir karşılığı var. Ancak, SP’deki işleyiş ve hiyerarşik yapı çok farklı. Olağan kongrede Yüksek İstişare Kurulu Temel Beyi aday göstermezse, harç bitti oyun paydos denilmiş olur.

 

Eğer, Temel Bey 80’li yaşlarda olmasaydı Milli Görüşün geleneksel yapısına ters olarak, tıpkı Abdullah Gül’ün Erbakan’a rağmen Fazilet Partisi genel başkanlığı için merhum Recai Kutanın karşısına çıktığı gibi çıkabilirdi. Lakin, ne Temel Beyin yaşı buna uygun nede Milli Görüşün geleneksel hiyerarşik yapısı buna müsait.

 

Geriye ne mi kalıyor? Saadet Partisini bir arada tutan harcın adı Oğuzhan Asiltürktürktür. Eğer, bir yön ve rota değişikliğine gidilecekse, ki, bunun da açık işaretleri ortadadır. İttifak tercihinde Saadet Partisi Cumhur İttifakına doğru bir direksiyon kırdığını düşünüyorum. Bu bir siyasi manevra değil, Milli Görüş öğretileridir…

 

ÜÇ- 10 Şubat’ta gerçekleştirilen AK Parti Tokat İl Kongresinden sonra, Başkan Cüneyt Aldemir 14 kişilik yürütme kurulunu belirlemiş. İtiraf edeyim ki, böylesine güçlü ve dengeli bir yürütme kurulu oluşturulacağını beklemiyordum. Listeyi görünce, demek ki dedim il Başkanı Cüneyt Aldemir, başarıya odaklanmış ve yol haritasını da önümüzde ki zor günlere göre belirlemiş… Gerçekten de, bunu inanarak söylüyorum. 14 kişilik yürütme kurulunda ki arkadaşlar, aldıkları görev itibariyle, isabetli sorumluluklar üstlenmişler. Ali Özer, Emre Altınsoy, Oğuzhan Ulaşoğlu, İzzet Soyuer ve Recep Demir gibi isimler, getirildikleri görev ve sorumlulukları tam olarak yerine getirirler.

 

AK Parti’nin 14 kişilik yürütme kurulu, Cüneyt Aldemir’in merkez ilçe başkanlığından itibaren gelen siyasi tecrübesinin fotoğrafıdır. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Etiketler