fbpx
Tokat'dan Güncel Haberler

“Ülkemizin Gelişmesinde Kadınlarımızın Çok Büyük Rolü Vardır”

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, katıldığı 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nde Türkiye’nin gelişmesinde, ilerlemesinde büyümesinde kadınların çok büyük rolü olduğunu belirterek, “Kadınlarımızın aklını, zekasını, yeteneklerini ve yetilerini önemsiyorum.” dedi.

Ticaret Borsası ev sahipliğinde Tokat İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi tarafından 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle program düzenlendi.
Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Tokat İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şükriye Balcı’nın ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, kadınların Türk toplumunda önemli ve büyük bir rolü olduğunu söyledi. Toplumun temelinin aile, ailenin temelinin kadınlar olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, kadınlara seçme ve seçilme hakkının birçok ülkeden önce Türkiye’de verildiğini belirtti.
Türkiye’nin ilerlemesinde, gelişmesinde ve büyümesinde kadınların büyük rolü olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı,“Kadınlarımızın önünün dolayısıyla Türkiye’nin önünün açık olduğunu düşünüyorum. Okuyan çocuklara baktığımız zaman yarısı kızlar. Aktif anlamda iş hayatında yüzde 30 civarında kadınlarımız çalışıyorlar. Önümüzdeki yıllarda bu oran daha da artacak. Türkiye’nin ilerlemesine kadınlaraklıyla, zekasıyla, yeteneğiyle ve yetisiyle daha çok katılmış olacak. Bu oranın artması demek ekonomide, eğitimde, sağlıkta, ticarette her alanda ilerlememizde batılı ülkelerle daha iyi rekabet edebilmemiz demektir.” dedi.
Aileyi ayakta diri ve canlı tutanın kadınların fedakarlığı olduğuna dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, kadınların aklını, zekasını, yetenek ve yetilerini çok önemsediğini ifade ederek, “Türk toplumunda olduğu gibi Tokat’ta da kadınlarımız bizim için çok kıymetli ve değerli. Kadınlarımızın iş yapma isteklerini önemsiyorum. Yaptıkları işleri de desteklemekten büyük mutluluk ve onur duyarım. Kapım her zaman sizlere açık.” dedi.
Vali Dr. Ozan Balcı sözlerine şöyle devam etti; “Tokat’ın yöresel ve el sanatları alanında faaliyet gösteren kadınlarımız için kooperatif kuruyoruz. Hedefimiz 2 bin kadını üretime katmak. Kadınlarımızın üretici güçlerinden yararlanalım.Tokat’taki kadınlarımızın ürettikleri ürünlerin pazarlanmasına, marka ve tasarımına katkı sağlayacağız. 2 bin kadını üretici güç haline getireceğiz. Hedefimiz bu sayıyı 10 bine çıkarmak.” dedi.
Vali Dr. Ozan Balcı, devletin özellikle son yıllarda kadınların hayatlarını ve yaşamlarını kolaylaştırmaya yönelik çok güzel çalışmaları olduğunu belirtti.
Programa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra protokol mensuplarının eşleri ve davetliler katıldı.
Başa dön tuşu