EkonomiOrtaköy

ÜRETİCİLERE YEM BİTKİSİ TOHUMU DAĞITILDI

Ortaköy’ de hayvancılığın önemli girdilerinden olan kaba yem ihtiyacının karşılanması yönelik olarak yem bitkisi üretiminin arttırılmasına amacıyla, İl Özel İdaresi tarafından finanse edilerek alınan 600 Kg Yonca ve 1000 Kg korunga tohumuOrtaköy KaymakamıMurat Acar, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Erdem Kolabaş’ ında katıldığı törenle üreticilere dağıtıldı.

Törende konuşan Ortaköy Kaymakamı Acar; “İlçenin tek gelir kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu dile getirerek, bu konularda yapılacak yatırım ve destekler ile İlçe halkımızın gelir kaynaklarının arttırılması önceliğimizdir diyerek Üreticilerimizin üretimin her aşamasında yanında olmaya çalıştıklarını dile getirdi.Hayvancılıkta kaba yem ihtiyacının karşılanması amacıyla sulu arazilerde yonca ve kuru arazilerde korunga yetiştirilmesi planlanarak, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından proje haline getirilmiş ve İl Özel İdaresi tarafından desteklenerek üreticilerimize 600 kg yonca ve 1000 kg korunga tohumu alımı gerçekleştirilmiştir. Hedefimiz; Ortaköy’ de kırsal alanda yaşayan üreticilerimizin gelir düzeyini artırmaktır. Bu amaçla üreticilerimizi desteklemek için tohum fidanı dağıtımı gerçekleştiriyoruz” diyerek, üreticilere yeni üretim sezonunun bereketli geçmesi dilekleriyle sözlerini sonlandırdı.

Konuyla ilgili olarak üreticilere bilgi veren İlçe Tarım ve Orman Müdürü Gazi Erdemirci ise “30.000 TL maliyetle alınan tohumlar bölgeye uygun ve verimli çeşitlerden seçilerek tercih edilmiştir. Alınan 1600Kg tohum ile 150 dekar yonca ve 100 dekar alanda korunga üretimi yapılabilecektir. Bu proje ile ilçede üretimi az olan yem bitkileri üretimi arttırılmış olacak, aynı zamanda üretimi yapılan ürün desenini çeşitlendirerek nadas alanlarının azaltılması da sağlanmış olacaktır”diyerek üretim yöntemleri konusunda üreticilere bilgiler verdi.  Üreticilerin ilgisinin memnuniyet verici olduğunu söyleyen Erdemirci 2019 yılının bereketli ve bol kazançlı geçmesi temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından yonca ve korunga tohumları üreticilere dağıtıldı.

İlgili Haberler