Çorum'dan Güncel Haberler

USULSÜZ AV, CEZASIZ KALMADI

Orman ve Su İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan basın açıklamasında usulsüz avlandığı belirlenen avcılara toplam 20.265 TL cezai işlem uygulandığı belirtildi.

Yapılan açıklama:

“İlimizde 2019-2020 av sezonu 24 Ağustos itibariyle açılmıştır. İl içinden ve il dışından gelen 1087 avcı Avlak Bilgi Sisteminden (AVBİS) bıldırcın, üveyik ve yaban domuzu için izin alarak av yapmışlardır. Av sezonun başlamasıyla birlikte Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, av denetimi ekiplerimiz tarafından gece ve gündüz kontrollerine ağırlık verilmiştir. Gece denetiminde avda kullanılması yasak olan cihazlarla av yaptığı tespit edilen 12 kişiye yasal işlem uygulanmıştır. Bu kapsamda, 2 adet av tüfeği,  1 adet projektör, ses cihazları ve av hayvanlarına el konulmuştur.  Ayrıca gündüz yapılan kontrollerde usulsüz av yapan 4 adet avcıya yasal işlem yapılmış olup, bir adet av tüfeğine el konulmuştur.  Yapılan denetimler sonucunda 16 kişiye 16.505,00.- TL idari para cezası,  3.760,00.- TL tazminat olmak üzere, toplam 20.265,00.- TL tutarında ceza uygulanmıştır.

Sürdürülebilir ve bilinçli avcılık yapılması için Şube Müdürlüğümüzce, Av Koruma ve Kontrol ve bilinçlendirme faaliyetleri yoğun bir şekilde devam etmektedir.  Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için kanunlara ve kurallara göre av yapmaları gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın yasa dışı avcılık yapanları,  özellikle araziye elektronik ses cihazı kuran ve gece far avı yapanları görmeleri halinde en hızlı şekilde Şube Müdürlüğümüze ya da kolluk kuvvetlerimize bildirmeleri hususu önem arz etmektedir.”

Benzer Haberler

Başa dön tuşu