Kastamonu

Vali̇ Dallıdan Önemli̇ Uyarı: “Deprem Gerçeği̇yle Bu Coğrafyada Yaşamayı Öğrenmemi̇z Gereki̇yor”

Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından 6 Şubat 2023 yılında yaşanan depremin yıl dönümünde “6 Şubat Depremleri Fotoğraf Sergisi” açıldı. Serginin açılışında konuşan Kastamonu Valisi Meftun Dallı, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu belirterek deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmeleri gerektiğini kaydetti.

Kastamonu’da 6 Şubat 2023 yılında Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler neticesinde hayatlarını kaybeden vatandaşlar için anma programı düzenlendi. Bu çerçevede Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda “6 Şubat Depremleri Fotoğraf Sergisi” açıldı. Deprem bölgesine ait çalışmalarla ilgili 80 adet resmin yer aldığı serginin açılışında konuşan Kastamonu Valisi Meftun Dallı, “Tam bir yıl geçti, geçen sene 6 Şubat’ta ülkemizin tarih boyunca gördüğü en büyük felaketlerden birini yaşadık. Asrın felaketi diyoruz ama aslında asırdan da daha uzun bir süre böyle bir felaket bu topraklarda yaşanmamıştı. Çok büyük bir acı. 50 binden fazla vatandaşımızı kaybettik. Özellikle Hatay, Kahramanmaraş gibi şehirlerimiz yerle bir oldu. İlk günden itibaren milletimiz oradaki yaraları sarmak için her türlü fedakarlığı yaptı ve bugün de yapmaya devam ediyor. Orada devletimiz şu an itibariyle konutlara teslim etmeye başladı. Vatandaşlarımızın bu süre içerisinde barınmalarını sağlamak için önce çadır, sonra konteyner kentler kuruldu. Her türlü imkan seferber edildi ve bugün gelinen noktada şükürler olsun, tabii daha yapılacak çok şey var bölgede ama insanlarımızın rahat bir ortamda bu kışı da geçirmeleri için her şey sağlanmış durumda. Bu arada Kastamonu hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum. Buraya geldikten sonra depremle ilgili depremden sonra yaraların sarılması noktasında hemşehrilerimizin çok kıymetli işler yaptığını da gördüm. Kayıtlardan da baktım. Bu vesileyle bir kere daha Kastamonulu hemşehrilerimize bu konuda emeği çabası katkısı geçen herkese ben de teşekkür etmek istiyorum. Allah bir daha böyle bir acı inşallah böyle bir felaket ülkemize milletimize yaşatmasın” dedi.

“Deprem gerçeğiyle bu coğrafyada yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor”

Bu tür afetlere karşı her daim hazır olunması gerektiğine işaret eden Vali Dallı, “Her türlü afete hazırlıklı olmamız lazım. Şunu kabul etmemiz lazım ki Anadolu bir deprem coğrafyası. Kuzey Anadolu fayı da ilimizin güney kısmından geçiyor, Tosya ilçemiz ve İhsangazi ilçemizden. Bu bölgede aynı zamanda bir deprem kuşağı, bizim de her türlü depreme hazırlıklı olmamız lazım. İnsanlarımızın artık bir deprem olduğunda deprem öncesinde deprem anında deprem sonrasında ne yapması gerektiğini bilmesi lazım. Binalarımızı yapılarımızı uygun şekilde yapmaya fevkalade dikkat etmemiz gerekiyor. Bu coğrafyada bu deprem gerçeğiyle yaşamayı artık bizim öğrenmemiz lazım. Çünkü deprem öngörülebilir bir şey değil. Ancak etkisini azaltmak için tedbirli olursanız, ne yapmanız gerektiğini bilirseniz daha az zararla, daha az acıyla, daha sıkıntıyla atlatmanız mümkün. Onun için bu vesileyle bir kere daha vatandaşlarımızı bu konuda uyarmak istiyorum” diye konuştu.

“Söz verildiği üzere deprem konutlarını bir yıl içerisinde hak sahiplerine teslim ediyoruz”

Verilen sözlerin yerine getirildiğini ve deprem konutlarının bir yıl içerisinde hak sahiplerine teslim edildiğini söyleyen AK Parti Kastamonu Milletvekili Av. Halil Uluay, “Her ne kadar televizyondan ya da sosyal medyadan depremi lokal olarak bir kısmını görüyor olsak da depremin büyüklüğünü anlamak için Kastamonu ila İstanbul arasını düşünmemiz lazım. Sürekli yolculuk yaptığımız bir yer olduğu için Kastamonu ila İstanbul arasındaki tüm şehirlerin, tüm illerin, tüm ilçelerin, tüm köylerin yıkıldığını düşünürsek bir Kastamonulu olarak depremin büyüklüğünü anlamış oluruz. Urfa ile Adana arası Kastamonu ila İstanbul arası kadardır. O bölgedeki şehirlerinde büyüklüğü de yine Kastamonu ila İstanbul arasında kalan şehirler kadar. Böyle büyük bir deprem ile karşı karşıya kaldık. Allah tekrar böyle bir acıyı bizlere yaşatmasın. Seviniyoruz ki Allah’a şükür devletimiz, büyük bir enerjisini deprem bölgesine harcayarak kalıcı konutların çok büyük bir kısmı faaliyete geçmiş durumda. Sayın Cumhurbaşkanımız, ilk olarak deprem bölgesine gittiğinde ’bir yıl içerisinde sizlerin konutlarını yapacağız’ sözünü vermişti. Bunun sözler alay konusu olmuştu ama bugün geldiğimiz noktada bu sözün yerine getirilmiş olması hem Cumhurbaşkanımızın bu işe ne kadar samimi bir şekilde yaklaştığını hem de verdiği sözün nasıl tutulduğunu göstermektedir. Allah, memleketimize buna benzer acıları bir daha yaşatmasın. Birlik olarak şimdiye kadar ülke olarak bu acının üstesinden bir yıl içerisinde nasıl kalktıysak inşallah en kısa sürede yaraların tamamını saracağız. Büyük bir felaket ile karşı karşıya kalmış olması ülkemizin diğer bölgelere yapılan yatırımları da kısmen sekteye uğrattı. İnşallah deprem bölgesindeki yaralar sarıldığında Kastamonu’da dahil diğer illerimize yapılacak olan yatırımlar hızlı bir şekilde ilerleyecektir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Dallı ve Milletvekili Uluay, beraberindeki heyet ile birlikte Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinesinde hazırlanan “6 Şubat Depremleri Fotoğraf Sergisi”ni gezdi. Ardından Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan AFAD ve UMKE araçlarını ziyaret eden Vali Dallı ve Milletvekili Uluay, ekipman ve malzeme ile araçlar hakkında bilgiler aldı.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu