Çorum'dan Güncel Haberler

VALİ MUSTAFA ÇİFTÇİ YATIRIMCILARLA BULUŞTU

TAMAMLANAN YATIRIMLARIN ÇEKLERİ VERİLDİ, YENİ YATIRIMLAR İÇİN İMZALAR ATILDI

Vali Mustafa Çiftçi, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle yakın zamanda hayata geçen projelerin sahipleri ile projeleri desteklenmeye hak kazanan bir grup proje sahibiyle TKDK Çorum İl Koordinatörlüğü’nde düzenlenen etkinlikte bir araya gelerek, bir süre görüştü.
İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer’in açılış konuşması ve proje sahiplerini tanıtımından sonra Vali Çiftçi, bir araya gelmekten duyduğu memnuniyetini dile getirerek, yatırımlarını tamamlayan yatırımcıları tebrik etti. Yatırımları destek kapsamına alınan yatırımcılara da “hayırlı olsun” dileklerini sunarak, en kısa zamanda yatırımların tamamlanarak hayata geçirilmesini temenni ettiğini, bildirdi.
Vali Mustafa Çiftçi, “TKDK Çorum İl Koordinatörlüğümüz 2019 yılında yatırım tutarı 19,4 milyon lirayı bulan 10 büyük bütçeli ve yatırım tutarı 4 milyon lirayı geçen 52 küçük bütçeli proje olmak üzere toplamda 23,4 milyon lira yatırım tutarlı 62 projeye destek vermiştir. Projelerini tamamlayan yatırımcılarımız 11,2 milyon lira hibe almaya hak kazanmışlardır. Süt üretimi ve besi çiftlikleri, meyve soğuk hava deposu modernizasyonu, yenilenebilir enerji yatırımları ile arıcılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği için makine ekipman alımlarını içeren bu projelerin sahipleri değerli yatırımcılarımızı tebrik ediyor, yatırımlarının hem kendilerine hem de ilimiz tarımına hayırlı olmasını diliyorum”, dedi.
Açıklamasının devamında, TKDK’nın, IPARD II-5. Başvuru Çağrı İlanında alınan ve incelemesi tamamlanarak hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazanan yatırımlar hakkında da bilgi veren Vali Çiftçi, “toplam yatırım tutarı 7,7 milyon lirayı bulan 4 süt üretim çiftliği ve 3 besi çiftliği projesinin hibe sözleşmelerini imzalayacağız. Bu projeler tamamlandığında değerli yatırımcılarımıza 4,2 milyon lira hibe ödenecek. Bu projeler içerisinde yeni yatırımlar var. Mevcut işletmesini AB standartlarına ulaştırmak için modernizasyon projeleri de var. Bu yatırımcılarımızı da tebrik ediyor, projelerini en kısa zamanda tamamlamalarını ve ülke hayvancılığına hayırlı hizmetler ve katkılar sağlamalarını diliyorum”, diye sözlerini sürdürdü.
Açıklamasında TKDK’nın günümüze kadar yaptığı destekler hakkında bilgi veren Vali Çiftçi, “IPARD I ve IPARD II dönemlerinde 178.672.563,81 TL toplam yatırım tutarına sahip 641 adet projeye, 85.767.892,46 TL hibe ödenmiştir. Çorum’un tarım ve hayvancılık potansiyeline önemli katkılar veren bu yatırımlarla bin kişiyi aşan istihdam sağlanmıştır”, dedi.
Projelerini tamamlayarak hibe almaya hak kazanan yatırımcılara temsili çeklerinin takdiminden sonra yatırımları desteklenmeye hak kazanan proje sahiplerinin hibe sözleşmeleri imzalanarak, teslim edildi. Temsili çek verme ve sözleşme imzalama etkinliği, hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu