Çorum Ekonomi Haberleri

YENİ İŞÇİ İÇİN DEVLETTEN 9 BİN 420 LİRA DESTEK

2,5 milyon hedef sunulan istihdam seferberliği hızla devam ediyor.

Yeni yayımlanan ilave istihdamla ilgili genelgeye göre yeni işçi için 3 aylık ödeme 9 bin lirayı geçecek.

Türkiye 2019 itibarıyla yeni bir istihdam seferberliğine başladı ve 2,5 milyon ilave eleman hedefi konuldu. Bu hedef için çok önemli teşvikler de sunuldu. Bunlardan biri de yeni işçilerin prim ve vergileriyle birlikte maaşlarının da devlet tarafından karşılanıyor olması. Konuyla ilgili detaylar SGK’nın çıkarttığı iki genelgeyle daha da netleşti. Sabah’tan Faruk Erdem’in haberine göre, 2019/7 ve 2019/8 numaralı genelgeler hem ücret teşviki hem de asgari ücret desteğinin nasıl uygulanacağını anlatıyor.

İşe alınacak personelin; 01.02.2019 ila 30.04.2019 arasında işe alınmış olması, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, son üç ayda 10 günden fazla priminin yatırılmaması gerekiyor.

Teşvikler özel sektör işverenlerine 2018’deki işçi sayısına ilave yeni bir işçi alınması, yeni işçinin 9 ay sürede çalıştırılması şartlarıyla veriliyor. Ayrıca işverenin prim ve belgelerini zamanında kuruma vermesi, sigortasız işçi çalıştırmaması da gerekiyor.

Ücret desteğinden, sigortalıların prim ödeme gün sayısının, günlük 67,36 TL ile çarpımı sonucu bulunan tutar kadar yararlanılacak. Bu tutar İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak. Bu durumda aylık destek net asgari ücret kadar 2 bin 20 TL olacak.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu