Çorum'dan Güncel Haberler

YILMAZ: “ÇORUM’DA SURİYELİ İSTEMİYORUZ!”

Çorum Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Tuncay Yılmaz, son günlerde yeniden tartışmaya açılan Suriyelilerle ilgili sosyal medya hesabından açıklamalar yaptı.

KENDİ HALKIMIZ PARKA GİDEMİYOR

Çorum Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Tuncay Yılmaz, “Bayram ziyaretine gidebilen insanlardan sığınmacı olmaz. Ülkemizde ve şehrimizde Suriyeli yada mülteci istemiyoruz” dedi. Mültecilerin Çorum’da yaşamaya başlamasıyla birlikte parkların adeta “Suriyeli Parkı” olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Aşıklar tepesindeki parka Çorumlular gidemiyor. Hürriyet parkı aynı durumda. Belediye binasının altındaki park adeta küçük Suriye. Kendi iş yerlerini berber, fırın, kuaför, emlakcı, bilardo salonu ve kahvehane açan bu insanlar kendi amele pazarını dahi kurmuş durumdalar. Alaattin Cami yanından Çorumlu geçmeye korkuyor. Bu insanlar sürekli valilik sosyal hizmetler ve belediyeden yardım almakta. Bu sorunların kökten çözümü ve daha huzurlu daha yaşanabilir bir Çorum için yetkililerin gerekeni yapmasını istiyoruz” dedi.

15 BİNDEN FAZLA SIĞINMACI YAŞIYOR

2014 yılında 250 mültecinin bulunduğu Çorum’da bu rakamın bugün itibariyle 15 binin üzerine çıktığını hatırlatan Yılmaz, “Cumhurbaşkanının açıkladığı rakamlara göre Suriyeli göçmenlere harcanan para 35 milyar dolar. Yani her Türk vatandaşının cebinden çıkan para 2433 TL. Emekliye yapılan en düşük maaş zammı 145 TL. Ama Suriyeliler için emeklinin ödediği para her ay 202 TL. Çorum’un nüfusu 536.483 kişi. Sadece Çorumluların bütçeden çıkan paradaki payı 1.305.263.139 TL. (Eski para ile 1 katrilyon 305 milyar 263 milyon 139 bin TL)” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu