Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokat

ZAMANIN RUHUNU OKUYANLAR

Liderlik ve idarecilik olağanüstü durumlarda belli olur.

Hayatın rutinde gittiği zamanlarda karar almak, proje üretmek ve farklı bir çalışmayı ortaya koymak idareyi maslahattan sayılır. Esas olan bulunduğun olağanüstü durumlarda süreci nasıl yönettiğindir.

Tüm zamanların olağanüstü durumu sayılacak Covit 19-Koronavirüs salgını bütün dünyayı kuşatmışken, zamanın ruhunu okuyanlar bir Süreyya yıldızı gibi kendisini gösterdi. Bu yazımda örneklemeler yapacağım. Elbette bu örneklerle sınırlı olmayan örnek liderlik yapan kişi ve kurumlar çok daha fazladır.

Kabul edelim ki, bu süreci en iyi yöneten lider Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Peşinden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gelir.

Kurumsal olarak, bütün Türkiye’de İçişleri Bakanlığının uygulamasıyla sahaya sürülen Sosyal Destek Grubunun çalışmaları ile Gaziantep Valiliğinin Zimen Defteri projesini sayabilirim.

Yine bu süreçte, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın gazeteciler ve yayın organlarının durumuna ilişkin verdiği mücadeleyle, zamanın ruhunu en iyi okuyanlardan olduğunu gösterdi. Türkiye’de birçok meslek grubu derin sessizliğe bürünmüşken, TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın verdiği mücadele unutulmayacaktır.

Öte yandan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun maske ve dezenfekte üretim merkezleri oluşturarak, zamanın ruhuna uygun olarak süreci hakkıyla yönettiğini görüyoruz.

Aynı şekilde Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali de, bir yandan Halk Eğitim Merkezlerinde maske üretimine başlarken, diğer yandan eğitimin kesintisiz sürmesi amacıyla Web TV yayınlarını başlatması, bulunduğumuz bu zor süreci en iyi bir şekilde yönetme örneğidir.

Kurumsal olarak Tokat Kızılayının bu süreçte yaptıkları çalışma ve gayretleri her türlü takdirin üzerindedir. Zamanın ruhunu okuyup, öngörüsünde başarılı olanlar, tarihin sayfalarında yer almıştır.

Cemal İncesoyluer

Etiketler