Çorum Ekonomi Haberleri

Zirai Öğrenimin Başlamasının 174.Yıl Dönümü Basın Açıklaması

AK Parti Çorum Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan, Zirai Öğrenimin Başlamasının 174.Yıl Dönümü münasebetiyle bir açıklamada bulundu. Ceylan, açıklamasında; “Türkiye bugün Dünya’da 7. büyük tarım ekonomisine sahip bir ülke konumundadır. Bu başarının temelini oluşturan ziraat öğreniminin 174. yıl dönümünü büyük bir kıvançla kutluyoruz.

Ülkemiz geride bıraktığımız yıllarda tarımsal eğitim ve öğretimde büyük aşamalar kaydetmiş, tarım sektörümüz sıfır konumundan dünya ülkeleri ile rekabet eder duruma gelmiştir.
Ülkemizde ilk tarımsal eğitim-öğretim faaliyetleri, 10 Ocak 1846 tarihinde İstanbul’da bugünkü adı ile Yeşilköy semtinde bulunan Ayamama Çiftliği’nde kurulan Mekteb-i Zirai Şahane ile başlamış ve bu tarihten itibaren 10 Ocak Günü’nü kapsayan hafta ülkemizde Tarım Haftası olarak kutlanmaktadır.
174 yıl önce Halkalı Ziraat Mektebinde başlayan ilk tarımsal eğitim-öğretim faaliyetleri bugün farklı illerimizdeki sayıları 40 civarında olan ve ülkemizde tarımsal üretim düzeyini ve verimliliğini önemli ölçüde artmasını sağlayan ziraat fakülteleri ile devam etmektedir.
Çok geniş bir çalışma alanına sahip olan Ziraat Mühendisleri birçok mühendislik disiplinini bünyesinde taşımak zorundadır. Ziraat Mühendisinin çalışma alanı sadece bitkisel ve hayvansal gıda üretimi ile sınırlı değildir. Endüstriye ham madde temininden, biyodizel gibi tarımsal kaynaklı enerji üretimine, hatta küresel ısınmanın kontrol altına alınmasına kadar pek çok bakımdan Ziraat Mühendisliği önem taşımaktadır. Kullanılmakla olan fosil kaynaklı yakıtların bitkisel kökenli olduğu, yine hastalıkların büyük bir bölümünün beslenme kaynaklı olduğu da göz ardı edilmemelidir. Yaşanan iklim değişiklikleri, azalan üretim ve artan nüfus, tarımsal ürünlere olan talebi arttıracak, dünya tarımsal üretiminin artırılamaması durumunda ciddi sıkıntılar ve fiyat artışları yaşanacaktır. Bilimsel bir üretim ve verimlilik için zorunlu olan bilgi ve tekniğin, bu bilgileri özümlemiş teknik elemanlar aracılığıyla çiftçiye aktarılması süreci son derece önem arz etmektedir. Bilgi çağı olarak tanımlanan son dönemde geçimini tarımdan sağlayan insanların bilgi gereksinimlerinin giderek arttığını ve çeşitlendiğini görmekteyiz. Bilgi yaşamın her alanında belirleyici bir rol oynamaktadır. Çiftçiyi bilgi ile buluşturan, bir bakıma çiftçi ile bilgi ve teknik arasında köprü vazifesi gören Ziraat Mühendislerine günümüzde daha çok ihtiyaç duyulmakta ve Ziraat Mühendislerinin görev ve sorumlulukları ile Ziraat Mühendisliğinin önemi daha da artmaktadır.
Gelecek nesillerin sağlıklı yetişmesi tarım sektöründe yer alanların sorumlulukları arasındadır. Halkımıza yeterli ve sağlıklı gıda sunmak en önemli görevimizdir. Tarım her geçen gün artan oranda önem kazanmaktadır. Tarım sektöründe çalışanların yükü ağır, sorumluluğu büyüktür.
Bu duygu ve düşüncelerle Zirai Öğrenimin başlamasının 174. Yıl dönümünün Türk tarımına, mesleğimize ve meslektaşlarıma hayırlar getirmesini dilerim.

error: Sağ tuş koruması aktif.