fbpx
TokatTokat'dan Güncel Haberler

34. AHİLİK HAFTASINDA YILIN AHİSİ KAFTANINI GİYDİ

34. Ahilik Haftası, S.S. Tokat Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanımız Ahmet Hamdi Aydoğan’la birlikte Ahilik Komitesinin Atatürk Anıtına çelenk koymasıyla başladı. Etkinlik kapsamında Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ve Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ziyaret edildi. Sonrasında Behzat Yüksek Kahve ve Meydan Camii yanında Ahi pilavı ikramında bulunuldu. Akşam ise Dedeman otelde Kaftan Giydirme töreni gerçekleşti.

S.S. Tokat Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanımız Ahmet Hamdi Aydoğan 34’üncüsü düzenlenen Ahilik Haftası kutlamalarına katıldı. Başkanımız Ahmet Hamdi Aydoğan’ında arasında yer aldığı Ahilik Komitesinin Atatürk Anıtına çelenk koymasıyla etkinlikler başladı.  Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ve Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nu ziyaret eden Ahilik Komitesi sonrasında Ahi pilavı ikramı için tarihi Behzat Yüksek Kahve ve Meydan Camii yanında hazırlanan alanda esnaf ve vatandaşlara Ahi pilavı ikramında bulundu. Ahi pilavı ikramında komiteye Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’da eşlik etti. Tokat Dedeman otelde ise Kaftan giydirme töreni vardı. Törene Başkanımız Ahmet Hamdi Aydoğan’ın yanı sıra AK Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, siyasi parti temsilcileri, STK Başkanları, esnaf temsilcileri ve davetliler katıldı. Törende yılın Ahisi, yılın Kalfası ve yılın Çırağına Kaftan giydirildi. Başkanımız Ahmet Hamdi Aydoğan, servisçi esnafları arasından seçilen esnaflara Servisçiler Odası Başkanı Hüseyin Atasoy ile birlikte plaket taktim etti.
Ahilik Haftası münasebetiyle kısa bir açıklama yapan S.S. Tokat Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanımız Ahmet Hamdi Aydoğan Ahiliğin temel amacının, zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, halk ile devlet arasında iyi ve sağlam ilişkileri kurarak ‘’sosyal adaleti’’ gerçekleştirmek olduğunu ifade ederek, “İyi bir teşkilatlanma ve eğitimle bu amaca ulaşan ahilikte; çırak, kalfa ve usta arasında değişmez bir hiyerarşi vardır. Belirli aşamalardan sonra kişiler bir üst basamağa çıkabilirler. En üst basamakta herkesin saygısını kazanmış bir Ahi Baba vardır. Esnaf ve sanatkârın piri Ahi Evran Veli’nin “Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermekte, ticaret erbabına kılavuzluk etmektedir. Ahilik yarı göçebe Türkmenlerin yerleşik hayata geçmelerinde önemli rol oynamıştır. Esnaf ve zanaatkarlar kesiminde önemli yer tutan ahilik, gerek ruh ve gerekse kurumları ile bugün halen yaşamaktadır. Bugün esnaf sanatkârlar kesimi açısından öneme sahip olan, halk bankası, kefalet kooperatifleri ile Tüketici Kanunu dahil günümüzün birçok kanun ve mevzuatın kökleri Ahilik teşkilatındaki kural ve kurullara dayanmaktadır. Ahilik Haftası çalışmalarına ışık tutmak, Ahilik kültürünün tanınması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla bu yıl 34’üncüsünü kutladığımız Ahilik Haftası etkinliklerine emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sıradaki Haber
Kapalı
Başa dön tuşu