fbpx
Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokatTokat'dan Güncel Haberler

“EDEPLE GELEN, LÜTUFLA GİDER”

Sümbülzade Vehbi Efendinin natında geçen, ancak Hızır A.S atfedilen bu söz, aslında yaşam mihengimizde farkında olmadan sınandığımız bir gerçektir. Tasavvuf, İslamın en önemli kültür şubelerinden birisidir. Her ne kadar aşırılıktan kaynaklanan şirk unsurları bulunsa da, tasavvuf, edebi ve kültürel zenginliğimizdir.

GOÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, son zamanlarda bir polemik ve tartışmanın içerisine çekildiğini üzülerek ve ibretle izliyorum. Oysa, rektörümüzün GOÜ’de yaptığı çalışmalar, tanıtım ve kamuoyuyla paylaşımdan sarfı nazar etmesinden kaynaklanan bir algı noksanlığı sorunudur. Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin’i de böylesi bir yönetişim anlayışı var. Biraz daha medyatik olsa mesela, GOÜ de hem yapısal hem de akademik başarılarının çarpıcı düzeyde olduğu görünür ve bilinirdi. Bunun yanısıra, ekonomik boyut anlamında, kurduğu bağlarla çok önemli kaynak ve yatırımları GOÜ’ye getirdiği, TIP Fakültesi ve Üniversite hastanesine kazandırdığı cihazlarla, adeta bölgenin tercih edilen bir sağlık kurumu olmasını sağladığı da reklam edilmedi. Mesela Üniversite Hastanesi Başhekimi Prof. Dr.Nihat Uluocak’ın profesyonel yönetimi ile, Üniversite Hastanesinin borçsuz bir hastane olduğu ve en iyi doktor kadrosunun Tokat’a kazandırıldığını biliyor muyuz? En kolay iş eleştiri, bağırıp çağırmaktır. Bir ilçe nüfusundan daha büyük olan Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Prof. Dr. Bünyamin Şahin ile birlikte kabuk değiştirmiş, çok önemli gelişmeler kaydederek Anadolu’daki bir çok üniversitenin önüne geçmiştir.

GOÜ Rektörü Prof. Bünyamin Şahin, yaptığı bir açıklamada şu bilgileri veriyor:
“Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 2018-2022 döneminde bünyesine 5 yeni Fakülte, yeni uygulama ve araştırma merkezleri, yeni bölüm ve programlar katmıştır. Öğrenci sayısını 33 binin üzerine çıkaran Üniversitemizde 3700 civarında Uluslararası öğrenci eğitim görmektedir. 2022-2023 eğitim öğretim yılında üniversitemize kayıt yaptıran öğrenciler Üniversitemizi ilk 5 tercihi içerisinde göstermiştir. Son 4 yıllık süreçte yeni yatırım ve projeler üniversitemize kazandırılmıştır. Üniversitemizin fiziki koşullarının iyileştirilmesinin yanı sıra uluslararası arenadaki tanınırlığı da artırılmıştır. Üniversitemiz 2018 sonrası birçok uluslararası derecelendirme kuruluşunun sıralamalarında önemli dereceler elde etmiştir. Yine son 4 yıllık süreçte Üniversitemiz bünyesinde 800 civarında yeni personel istihdam edilmiştir. Tüm istihdam süreçleri yasaların gereklerine uygun ve şeffaf olarak yürütülmüştür.”

Elbette, Tokat’ın gelişmesine önemli katkılar veren Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin’e haksız, mesnetsiz suçlamaların karşısında durmalıyız. Bu bir bakıma, “Edeple gelen, lütufla gider” sözünün de gereğidir. Hiç kimsenin Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin’in çalışma gayretini düşürecek, motivasyonunu bozacak, enerjisini azaltacak ve GOÜ’yü büyük hedeflere taşıyacak projelerini dumura uğratmaya hakkı yoktur.

Cemal İncesoyluer

Başa dön tuşu