TokatTokat'dan Güncel Haberler

GAZETECİLER CEMİYETİNDEN ERKEN KUTLAMA

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısı ile Gümenek Mesire alanında piknik düzenlendi. Etkinliğe Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal İncesoyluer, TGC Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Osman Faruk Bal, TGC Onur Kurulu başkanı Yakup Orakçı ve cemiyet üyeleri katıldı.

Yazdan kalma bir günde Gazeteciler Cemiyeti üyeleri akşam saatlerine kadar eğlendi. Gün boyunca çeşitli etkinlikler spor faaliyetleri ve sohbetler yapıldı.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısı ile Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal İncesoyluer, sansürsüz ve özgür basının olduğu bir Türkiye özleminde olduklarını dile getirdi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü erken kutlamak zorunda kaldıklarını belirten Başkan İncesoyluer, ”Kamu kurumlarının gazeteciler için düzenledikleri etkinlikler nedeni ile gazeteciler günü kutlamalarını öne aldık. Diliyorum ki hem Tokat’ta hem de ülkemiz de sansürsüz ve özgür bir basını olmak üzere gerekli yasal düzenlemeler yapılır, siyasi vesayetten kurtuluruz. Gelişmiş ülkelerde bu sorunun çözüldüğünü biliyoruz. Ülkemizde de basının eleştirisini yaptığı uygulamalarda tenkit ve yanlışlıkları ifade eden haber ve yazılara kaşı siyasi mülahazalar yapılmaz. Gelişmiş ülkelerde ifade özgürlüğü, daha doğusu basının özgür tavrı yasalarla teminat altına alınmıştır. Her ne kadar anayasamızda ifade özgürlüğüne ilişkin yasal düzenlemeler olsa da ne yazık ki siyasi iradenin yaklaşımı bu yönde olmuyor. Bu şuan ki hükümete özgü değil son 50 yıllık siyasi iktidarlarda gördüğümüz noksanlıktır. Siyasi irade basının eleştiren tavrından dolayı basını düşman ilan etmemelidir. Basın da siyasi ve ideolojik değerlendirmelerde bulunup ön yargılı hareket etmemelidir. Basın hür, özgür ve en güvenilir kurum olma durumundadır” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu