fbpx
HGYD

GELMEK BİR SEVİNÇ AYRILMAK BİR HÜZÜN TOKAT’TAN

Uzun ve köklü geçmişiyle Anadolu topraklarında doğallığını koruyarak bu zamanlara kadar gelmiş bir şehirdir Tokat.
Asırları yarına taşıyan bir köprüdür Tokat. Eski zamanlardan kalan hanları, işyerleri, muntazam bir şekilde korunmuş tarihi dokusu, kültürel yapısı ve tabiat alanları ile insanın maneviyatını okşar Tokat.
Geçtiğimiz hafta sonu havalarında ısınmasını fırsat bilip Çorum Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği üyelerimizle beraber hafta sonunu yaşayan müze olarak da bilinen Tokat’ta geçirme fırsatı bulduk. Tokat iline bağlı Turhal ilçesi yakınlarında bulunan Kaz Gölü’nü gezip sanki Afrika çöllerinde safari yapar gibi bir gezi yaptık, yine Ballıca Mağarasının tarihi ve doğal yapısını gezdik. Bizlere bu fırsatı sağlayan inanılmaz güzellikleri görmemize sebep olan Tokat Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü İhsan İkinci’ye ne kadar teşekkür etsek azdır diyerek ayrıldık doğal güzelliklerden. Söylemeden geçmek ayıp olurdu; Ballıca mağarasını gezmemizi sağlayan Ballıca Mağarası işletmecilerine ve gezi sırasında doğal dokunun ne kadar önemli olduğunu içinde hissederek anlatan rehberimize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Gezi sırasında bizlere eşlik eden rehberimizin söylediği çok önemli sözler vardı akıllara mıh gibi kazınan “Mağaralarda diğer doğal yapılar gibi dünyamızın yaşamasını sağlayan en önemli etkenlerdir. Doğal yapıyı korumaz isek dünyamız ölecek ama şu da bir gerçek korumak için çok geç kaldık çok.” Diyerek söyleyişinde doğayı katleden insanlara olan nefreti ve geç kalmışlığın hüznü gözlerinden okunuyordu. Çocuklarımıza bırakacağımız en önemli miras tarihimizi ve doğal yapımızı korumaktır.
Ardından bu tarihi şehrin merkezini Selçuklunun ve Osmanlının yaptığı eserlerin tarihini hissettik içimizde. Sanki günümüzden yüzyıllar öncesine gittik, o anları yaşadık. Tokat korunması gereken tabiat alanıyla sadece ülkemizin değil tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başarmış. Restorasyon ve yenileme çalışmalarının ardından terk edilen tarihi yapılar yaşama döndürülmüş, koruma altındaki tarihi dokuyu sözde değil özde korunmuş ve turizme kazandırılmış. Hele hele bir müze yapılmış ki Tokat’ta; insanı 1980’lerin yaşamına alıp götürüyor. Müze müdürümüze, TSO Meclis Başkanı Dursun Sansar’a ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunduk. Bu tarz insanları onura etmek lazım üzerine düşen vazifeyi layıkı ile yerine getirdikleri için.
Bu tarihi dokuya gereken değeri vermiş olan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’na “binlerce teşekkür etsek insanlık adına yinede az gelir.” diyebildik sadece. Şehri şaheser yapanların emanetinin idaresini layık görmüşler ya başkan Eroğlu’na “tamda hak edene vermişler emaneti.’ demek düştü bizlere. Başkan Eroğlu Tokat’a yaptığı muhteşem hizmetleri anlattıkça gözleri ışıldıyor sevinçten ama bir o kadar da mütevazi duruşuyla eziliyor, yoğun çalışmasının izleri belirse de yüzünde vakit yetmediği için yapamadıklarını anlattıkça hüzünleniyor, Allah’ın izni ile yapmayı planladıklarını anlattıkça içinden gelen sevinç yüzüne vuruyor.
Başkan Eroğlu’ndan aldığım ders “ eğer insan saf ve temiz duygularla, menfaat beklemeden halk için, insanlık için bir şeyler yapmak isterse ne kadar zorluklarla karşılaşsa da nihayetinde başarıya ulaşıyormuş. “
Tokat’ta akşam olupta gitme zamanı geldi ya bir hüzün bize çöktü ayrılmanın hüznü bu güzel şehirde. Ayrılma zamanı bizleri mekanına davet ederek ikramda bulunan Şehrazat Restoran işletmecisi Mücahit Yılmaz beyde bir sözün doğruluğunu tekrar öğretti bize “Gülmeyi bilmeyen esnaflık yapmasın.” Sayın Yılmaz nasıl güleç yüzü ile davet etti ise bizleri uğurlarken ki güleç yüzü bizlere mutluluk verdi. Sayın Yılmaz’ın zihniyeti belli ; onun için mekana gelen hiç kimse müşteri değil misafir, misafiri güleç yüzle ağırlamak gerekirse güleç yüzle de uğurlamak gerekir zihniyetinde Sayın Yılmaz.
Bu kadar güzel hikayeleri olan bir şehri gezmek bize ayrı bir keyif verdi. Ne kadar renkli, çeşitli ve güzel bir ülkede yaşadığımızı bilerek yaşamanın sevincini aldık. O yüzden yaşadığımız toprakların kültürünü, insanını anlatan bu yerler bizler için çok değerli.
Tabi bizlere Tokat’ı gezme fırsatını sağlayan Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Cemal İncesoyluer’e bu güzel kalpli Tokat sevdalısı insana, bilgisiyle insanı kendine hayran bırakan büyüğümüze, basın sektörünün duayenine ve kendisi kadar değerli dernek üyelerine tekrar tekrar teşekkürü borç bilerek ayrıldık bu şehirden.
Birkan Demirci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu