fbpx
Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokatTokat'dan Güncel Haberler

İNSANA YAPILAN YATIRIM GELECEĞİ İNŞA ETMEKTİR

Belediyecilik, sadece alt ve üst yapılardan, çöp toplamak, su dağıtmaktan ibaret değildir. Belki bugüne kadar ciddi manada “sosyal belediyecilik” kavramına anlamamaktan kaynaklanan bir sorun yaşanıyor olabilir. Bunları teyit ya da test etmek için bölgemizde ki illere bir göz atın. Hatta, bütçesi birkaç bakanlık bütçesinden fazla Büyükşehir Belediyelerinin halka yönelik faaliyetleriyle bir karşılaştırma da bulunun. Festival kavramını panayır anlayışından çıkaran bir Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun halka kaliteyi hissettiren üst üste günlerce süren programlarına bakın.
GOP Stadını zımazıh dolduran, ağırlıklı olarak gençlerin çoşkusu, evet sosyal belediyeciliğin bir parçasıdır. En bilinen, en popüler sanatçıların geçit töreni gibi her gece bir konserle halka açık ve ücretsiz olan müzik eğlence programları da, bir ihtiyaçtır, sosyal belediyeciliğin başka bir kanadıdır.

HER ALANDA BELEDİYE

Şöyle geriye doğru gittiğimizde şehrimiz adına yapılanlar, taraflı tarafsız tüm Tokatlı hemşerilerimizin takdirini kazandığını bir gerçektir. Biz biliyoruz ki şehrimizin büyümesi için en önemli iki unsur var: Bunlar, tarım ve turizm sektörleridir. İlimiz 14 medeniyete beşiklik etmiş bu kültür birikimi gastronomimize de yansımıştır. Adeta bir bardak suda fırtına koparılan, üstelik yalan yanlış bilgilerle sosyal mecrada dezenformasyon denemeleri, toplum tarafından ciddiye alınmamıştır. 3 milyon ve üzeri rakamları köpürtenler, gerçekten uzak yalanlarıyla başbaşa kaldılar. Onların sormadığını ben sordum. Üstelik Halk Bankasının ana sponsor olduğu Gastronomi Festivalin harcama bütçesi 400. OOO Tl, yazıyla ” Dört yüz bin liradır.”

Böylesine insaftan yoksun, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya öykünenler, önce kendilerinin mesleki sorgulamalarını yapsınlar ve mutlaka asparagas haberciliği talim edeceklerine rasyonel haberciliğin etik değerlerini öğrensinler. Neyse…

Uzun zamandır düşünülen, konuşulan Gastronomi Festivalini de bu vizyonla, şehrimizin ekmeğini ve ekonomisini büyütmek için Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz, Paydaş Kurumlar ve STK’lar ile tasarlanır. Festivalde murat edilen önemli unsurlardan biri de Tokat Tarım Kültür Bahçesini hayata geçirmektir. Böyle bir Tesisin ihtiyaç olduğu geçen yıl gerçekleşen 16. Uluslar Arası Eko Turizm Çalıştayında da ortaya çıkmıştır. Bu tesis; hemen öyle alel acele hazırlanmış bir düşünce olmayıp öncesinde düşünülen, hatta Gastronomi Festivalinin en önemli kazançlarından birisi olması tasarlanan bir çalışmadır. Yapılan tesisle Tokat’ın tarımsal ürün potansiyelini şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlere uygulamalı olarak göstermek amaçlanır.

Misafirlerimiz Tokat’ın lezzetli ürünlerini dalından kopartacak, hasadı kendi elleriyle yapacaklardır, konsept bu şekilde tasarlanır. Dilerlerse de bu hasat ettikleri ürünlerden tesiste leziz Tokat Yemeklerini uygulamalı olarak öğrenmiş olacaklardır.

​​​Merkeze bağlı Küçükbağlar Köyünde inşa edilen bu tesis sadece Gastronomi Festivali için değil bundan sonra ki yıllarda da şehrimiz Eko Turizmine daha uzun yıllar hizmet vermesi planlanır. Çiftçinin ve devletin el ele verdiği bu proje yöre ekonomisinin de canlanmasına katkı sağlayacaktır. 800 metre kare alanda inşa edilen fırın, kebap ocağı ve yöresel lezzetlerin uygulanacağı bu tesis için 350-400 bin ₺ civarı bir harcama yapılmıştır. Basında birilerinin mübalağa ettiği gibi 3 milyon ₺ harcanmamış, kullanılan malzemelerin çoğunluğu geri dönüşüm malzemeleridir. Tokat Belediyesinin çalışanlarının emeği ile bu güzel tesis ortaya çıkarılır.

Memleket için bir şey üretmeyenler sadece Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin bu alanı ziyaretinden dolayı bir bardak suda fırtına kopartıp, Tokat’ın kazanımlarına gölge düşürmek istemektedirler. Yapılmak istenilen; Şehrimizin tarımına, turizmine balta vurmaktan başka bir şey değildir.800 metrekarelik tesis ile birlikte 40 dönümlük alanda uygulanılacak bu çalışmayla Tokat Tarım Turizmine farklı bir soluk gelecektir. Tokat çiftçisinin çıkış kapısı aradığı ürünlerini daha iyi pazarlamak için fırsat gördüğü bu çalışmayı gölgelemeye çalışanlara Tokatlılar gereken cevabı zamanı gelince verecektir.

​​GASTRONOMİ FESTİVALİ SONUNDA HEDEFLER

▪ Kanaat önderleri iletişimi üzerinden Tokat’ın marka reçetelerini tanıtmak.
▪ Doğru ürün için yolculuğun en başı olan tarlaya geri dönmemiz gerektiğini anlatmak.
▪ Festival sayesinde şehre kalıcı bir gastro-turizm sosyal tesisi kazandırmak.
▪ Öz kültürümüzde yer alan gastronomi zenginliklerini geleneksel yöntemlerden uzaklaşmadan anlatmak.
▪Tesiste hazırlanacak “Biber Sapı, Kabak Kabuğu Yemeği” gibi yemekler sayesinde hiçbir malzemenin atılmadan yemeğe dönüştürülebileceğini gösteren tarihi reçeteler sunarak, “Mutfakta Sıfır Atık” prensibini birebir aktarmak.
▪Yöre ekonomisinin de canlanmasına katkı sunmak.
Uluslararası Mutfak Kültürü Derneği (International Culinary Tourism Association), gastronomi turizminin sadece lüks restoranlar, pahalı yiyecek ve içecekler ile ilişkilendirilmemesi gerektiğini ifade etmektedir.

Bu yaklaşımda gastronomi turizmi, unutulmaz yiyecek ve içecek deneyimlerinin seyahat motivasyonu ve davranışına anlamlı katkısı olan fırsatların sunulduğu bir turizm çeşidi olarak değerlendirilmektedir.
Deneyim sırasında yeterli bir hizmetin verilmesi ve doğa ile bağını koparmamış bir tesisin varlığı deneyimin kalıcılığı ve referans sağlanması açısından çok önemlidir. Bereket Hasadı kapsamında kurulan tesis Tokat’a bu anlamda büyük katkılar sunacaktır.

ÖZETLE;
Başlanan her projenin bir zorluğu vardır. Toplum olarak sabırsız ve neticeyi başlarken görmek gibi bir alışkanlığımız var. Söz konusu Gastronomi Festivalinin, dünya gündeminin birinci sırasına yerleşen gıda sorunlarının tartışıldığı bir zaman diliminde yapılması dahi, rasyonel bir öngörünün işletilmesi anlamına gelir. Üstelik, ulusal gündeme Tokat tanıtımının da doğal bir programla girmesi, bir başka anlam taşımaktadır.
Tokat’ı yıldızlar geçidine çeviren programlarla halkımıza, hassaten gençlerimizin mutluluklarını sağlayan Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu, hem teşekkürü hem de güçlü alkışları hak ediyor. Aynı şekilde, Gastronomi Festivali için başta Sayın Valimiz Numan Hatipoğluna, milletvekillerimiz ve Tokat Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.

Başa dön tuşu