TokatTokat'dan Güncel Haberler

ÖZBEKİSTAN HEYETİ TOKAT’TA YATIRIM OLANAKLARINI İNCELEDİ

Özbekistan Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı temsilcileri ile Ankara Büyükelçiliği yetkilileri, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası’nda (Tokat TSO) düzenlenen toplantıda Özbekistan’a yapılabilecek yatırımlarla ilgili bilgilendirme gerçekleştirdi.
Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Ticaret ve Ekonomi Müsteşarı Maşrab Mamirov, Başkatip Hurşid Rahmanov ve Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Sevara Gafurova, Tokat’a gerçekleştirdikleri ziyarette yatırım, ticaret ve turizm olanaklarını inceledi. Saha gezileriyle gıda ve tekstil firmalarının çalışmalarını ve bu sektöre yönelik yatırım fırsatları ile ilgili bilgi alan heyet, Tokat TSO’da ‘Özbekistan Ticaret, Turizm ve Karşılıklı Yatırım Olanakları’ konulu tanıtım toplantısı düzenledi.
Toplantıda 2 ülke arasındaki öne çıkan ticaret kalemlerini, işadamları ile paylaşan Müsteşar Maşrab Mamirov: “2 devlet arasındaki ticari konumdan da bahsetmemiz lazım. Geçen sene ticari dönüşümümüz toplamda 3.2 milyar dolar oldu. Burada, Özbekistan’ın Türkiye’ye yaptığı ihracat 1.5 milyar dolar oldu. Yoğunlukla bakır, pamuk ipliği, işlenmiş çinko, plastik ürünler, kimyasal ürünler, kurutulmuş gıda ürünleri meyve sebzeler ihraç edildi. Özbekistan’a ise Türkiye’den 1.7 milyar dolarlık bir ithalat var. Genel olarak biz Türkiye’den makine ekipmanlar, kimyasal ürünler, elektrik ekipmanları, plastik ürünler, santrifüj pompalar, hazır tekstil ürünleri, tıbbi ürünler, inşaat malzemeleri gibi ürünleri ithal ediyoruz” ifadelerini kullandı.
DİMES, Aşıkbaba, Kardelen ve Ülkü Tekstil firmalarına yapılan ziyaretler sonrasında bir değerlendirme yapan Tokat TSO Başkanı Fatih Gökdere ise yapılan karşılıklı ticarette her iki tarafın da kazanım sağladığını söyledi. Başkan Gökdere: “Hem şehrimizde Özbek yatırımcıları, hem de Özbekistan’da Tokatlı Türk yatırımcıları görmek istiyoruz. Bunun çabasındayız, bunun gayretindeyiz. Oradaki kazanımlar Türkiye’ye yansıyacak. O kazanımlar Türkiye Cumhuriyeti’ne bir katkı sağlayacak. Yani biliyorsunuz, birçok inşaat firması, gıda firması yurtdışında hizmet vermekte ve oradaki kazanımların hepsi geri Türkiye’ye dönüş sağlıyor. Tokat olarak bu ticaretten pay alma gayretindeyiz” diye konuştu.
Başkan Gökdere ile birlikte, Tokat TSO Yöneticileri: Emrah Altun ve Günaydın Altuntaş’ın da eşlik ettiği heyet, programın tamamlanmasının ardından şehirden ayrıldı.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu