fbpx
TokatTokat'dan Güncel Haberler

ÖZELLEŞTİRMENİN YÜZ AKI TURHAL ŞEKER’DE İŞLER YOLUNDA

Cumhuriyetin ilk fabrikalarından bir tanesi olan ve 16 Nisan 2018 yılında yapılan özelleştirme ihalesi sonucunda 569 milyon liraya Kayseri Şeker bünyesine katılan Turhal Şeker Fabrikası’na yapılan yatırımın değeri 30 milyon lirayı aştı. Bu tutar 2021 yılında tamamlanacak yatırımlarla 40 milyon lirayı aşacaktır.
Turhal Şeker Fabrikamızın 3. Taksit bedeli olan 121 Milyon 481 Bin 500 Lira 7 Haziran 2021 tarihinde ödenmiş olup, özelleştirme idaresi başkanlığına ödenmesi gereken son bir taksit kalmıştır.
1934 yılından beri sadece şeker sektöründe değil, Türk sanayisinin gelişimine öncülük ederek, tarıma, çiftçilere ve bölge ekonomisine yön veren Turhal Şeker, sektöre adeta yeniden kazandırılmanın mutluluğunu yaşıyor. Son 3 yıl içerisinde baştan aşağı yenilenen, modernize edilen makine ve ekipmanları ile üretimin ihtiyacı olan tüm teknolojiyi yeniden bünyesine katan Turhal Şeker’de, Kayseri Şeker’in üreticisine sunmuş olduğu tüm imkânlar, Turhal çiftçisi için de hayata geçirilmiş oldu.
Tüm bu yatırımların ve Turhal Şeker çiftçisine verilen desteklerin neticesinde Fabrika, 2020 yılında 821.000 ton pancar işleyip, 118.350 ton şeker, 32.708 ton melas ve 257.215 ton yaş küspe üretimi gerçekleştirerek, kendi tarihinde gerçek bir rekora imza attı. Turhal Şeker’de bu verim ve üretim alanındaki yatırımların bir karşılığı olarak bölge ekonomisine 582 milyon liralık satış hacmi oluşturuldu. Ayrıca Turhal Şeker Fabrikamız için tedarik edilen hizmet ve malzeme alımlarında Tokat ve Turhal civarı tercih edilerek bölge ekonomisine 24 Milyon Lira girdi sağlanmıştır.
2021 yılı yatırımları arasında devam eden; İnsansız tesellüm protokolünün kurulumu ve pancar analiz laboratuvarının modernizasyonu, şeker kurutma dairesinin modernizasyonu, türbin ikaz sistemlerinin yenilenmesi ve modernizasyonu ve yatay küspe prosesi alımı ve montajında sona yaklaşılırken, Fabrika son 3 yıl içerisinde işletme ve ziraat alanlarında büyük değişimler yaşadı.
Turhal Şeker Fabrikamızın bünyemize katıldığı 08 Haziran 2018 yılından itibaren; meydan sahası düzenlemesi, otomatik pancar boşaltma makinalarının modernizasyonu, Şehir trafosu güç artırımı, standart şurup filtrelerinin alınması ve montajı, ham fabrika ve rafineri buhar hatlarının yeniden düzenlenmesi, malzeme ambarı kantarı yapımı, Ambalajlama ünitesi modernizasyonu, kesikli santrifüjlerin yenilenmesi, elektrik şalt dairesinin yenilenmesi, pancar bıçaklarının modernizasyonu ve sıcak su güneş enerji sistemi yapılması gibi çok önemli yatırımları tamamlayan Turhal Şeker’de zirai anlamda da çok önemli çalışmalara ev sahipliği yaptı.
Bölge ekonomisinin can damarlarından bir tanesi olan Turhal Şeker, sadece Turhal ilçesine değil, Tokat ve diğer civar illere de canlılık getirmeyi başardı. Artan şeker kalitesine ek olarak, daha az enerji harcayarak üretim yapan Fabrika; otomasyon sistemleri ve doğa dostu yatırımları ile de adeta özelleştirmenin yüz akı oldu.
Kampanya dönemlerinde binin üzerinde, personel çalıştırarak istihdama önemli katkı sağlayan ve gençlerimize iş kapısı olan Turhal Şeker’de, Pancar tesellümünde ve yaş küspe tevzisinde randevu sistemi uygulayarak, zaman ve ekonomik kayıplar minimum seviyeye indirmiş oldu. Fabrikanın Meydan tesislerine yeni yatırımlar yapılarak, pancar ve küspe araçlarına bekleme turnikeleri hayata geçirildi, çiftçilerin pancar tesellümünü rahat ve kolay yapabilmeleri için iki adet boşaltma makinası alınarak, pancar boşaltma kapasitesi %30 oranında artırıldı. Fabrika meydan tesislerinde pancar stok alanı 20.000 tondan 70.000 tona çıkarılırken, çiftçilere fabrikada pancar tesellümünü özendirmek amacıyla prim uygulandı ve fabrika tesellüm oranı yüzde 44’ten yüzde 57’ye çıkartıldı.
Fabrikada pancar tesellümünde yığılma ve bekleme sürelerini azaltmak amacıyla erken ve geç teslim primleri uygulanarak, programlı pancar tesellümü yapılmaya başlanırken, Fabrikada tam otomasyon iki adet analiz makinası yatırımı yapılarak, sıra bekleme süreleri minimuma indirildi. Ayrıca çiftçilere ödenen avans çeşitleri (bayram avansı ile motorin avansı) ve miktarları artırılıp, Pancar taban fiyatına Türk Şeker’den farklı olarak ilave fiyat ödendi.
Bölge çiftçileri ilk kez maus uygulaması ile tanıştırılarak, verimli toprakların fabrikaya taşınması önlendi. Bölge müdürlüklerimiz bünyesinde açılan Pandoğa Tarım Marketleri ile ilaç, gübre ve çeşitli tarım alet ve ekipmanları ve sulama sistemleri ile çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılayan Turhal Şeker Fabrikası, şu an Türkiye’nin parlayan yıldızı ve özelleştirmenin yüz akı olarak Türkiye’ye yeniden kazandırılmanın gururunu taşıyor.
Bu gururu bizlere yaşatan başta Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Akay ve tüm Yöneticilerimize, çiftçilerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.
Gündem yoğunluğu nedeniyle aramızda bulunamayan Başkanımız Hüseyin Akay; Turhal Şeker’in 3. Yılında yaşadığı mutluluğumuzla ilgili mesajı; “Kayseri Şeker, şeker sektöründe özelleştirmeden şeker fabrikası alan tek kuruluş olarak 8 Haziran 2018 tarihinde Turhal Şeker Fabrikasını bünyesine kattı. Bu tarihi anın 3. Yıldönümü nedeniyle Gurur duyuyoruz. Bizler de sizler gibi gururluyuz çünkü;
– Özelleştirmenin yüz akı olduk.
– Bölge çiftçilerini yeniden şeker pancarı ile barıştırdık.
– Tokat bölgesindeki özelleştirme travmasını mutluluğa dönüştürdük.
– bölgemizde istihdama en fazla katkı sağlıyoruz.
– En fazla katma değer üretiyoruz
– Tarımsal faaliyetlerin lokomotifi olmaktan Gururluyuz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu