Samsun

Başkan Sandıkçı: “Cani̇kfest İle İlçemi̇zde Başlattığımız Bi̇li̇m Ve Teknoloji̇ Serüveni̇ne Ulusal Bi̇r Boyut Kazandırdık”

Samsun’un Canik Belediyesi’nin hazırladığı Canik Bilim, Kültür ve Sanat Festivali (CANİKFEST) projesi, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından destekleme programına kabul edildi. Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “CANİKFEST projemizle ilçemizde başlattığımız bilim ve teknoloji serüvenine ulusal bir boyut kazandırdık” dedi.

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında, Samsun’un Büyük Ölçekli Bilim Şenlikleri kategorisinde kabul edilen ilk ve tek projesi olma özelliğini taşıyan CANİKFEST projesi çerçevesinde, Samsun’un 17 ilçesinde bilim, teknoloji ve sanat etkinlikleri gerçekleştirilecek.

“Bilim ve teknoloji serüvenine ulusal bir boyut kazandırdık”

CANİKFEST’in ana hedefinin Türkiye’nin bilim ve teknolojide olan yetkinliğini arttıracak olan nesillerin yetişmesine katkı sunmak olduğunu belirten Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “CANİKFEST projemizle ilçemizde başlattığımız bilim ve teknoloji serüvenine ulusal bir boyut kazandırdık. Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsümüzde, Milli Teknoloji Hamlesi’ne bilgi ve yetenekleriyle katkılar sunan nesilleri yetiştirirken, CANİKFEST vesilesiyle yerli ve milli teknoloji konusunda olan toplumsal farkındalığı daha da arttırmış olacağız. Çocuklarımız ve gençlerimiz CANİKFEST projesiyle, Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü’nde, TEKNOCANİK model roket eğitiminde ve Canik akıl ve zekâ oyunları sınıflarında öğrendikleri bilgilere yenilerini ekleme fırsatı yakalayacaklar. Samsun’umuzda Milli Teknoloji Hamlesi hedefleri doğrultusunda önemli çalışmalarımıza imza atacağımız projemize verdikleri katkı ve destekleri için TÜBİTAK Başkanımız Hasan Mandal’a, TÜBÜTAK Bilim ve Toplum Başkanımız Ömer Kökçam’a ve tüm paydaş kurumlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bilim ve teknoloji rüzgarı Canik’ten esiyor

Samsun’da bilim kültürünün yaygınlaştırılması hedeflenen CANİKFEST kapsamında bilim, teknoloji, sanat alanlarında birçok etkinlik ve program gerçekleştirilecek. Bilim ve teknoloji alanında çalışmalar gerçekleştiren bilim insanlarının katılımlarıyla söyleşiler düzenlenecek olan şenlikte bilim sergisi, planetaryum gösterisi, bilim ve teknoloji eğitimleri, atölye çalışmaları, gözlem çalışmaları ile deney çalışmaları başta olmak üzere birçok etkinlik öğrenciler ve vatandaşlarla buluşacak.

Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü tarafından etkinlikler ve aktivitelerin de gerçekleştirileceği CANİKFEST, TÜBİTAK’ın Türkiye genelinde Büyük Ölçekli Bilim Şenlikleri kategorisinde kabul ettiği 10 proje arasında yer alıyor.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu