Tokat Eğitim Haberleri

“ÇOCUK HAKLARI İHLALLERİNİ YAPANLARI KINIYORUZ”

TOGÜ Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü öğrencileri Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla farkındalık etkinliği düzenlediler. Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Sönmez, Çocukların en temel hakkı olan yaşama hakkı, eğitim hakkı, sağlık hakkı gibi birçok hakkı olduğunu ifade ederek, “Gazze’deki birçok çocuk yaşama hakkına dahi kavuşamıyor ve dünyaya gözlerini kapatıyor. Bu kapsamda çocuk hakları ihlallerini yapanları kınıyoruz” dedi.

Editör-Taner Yeşilsu

TOGÜ Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü tarafından 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle farkındalık etkinliği yapıldı. Merkezi yemekhane önünde yapılan etkinliğe Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Sönmez, Doç. Dr. Hüseyin Öztürk ve öğrenciler katıldı.

Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü öğrencileri 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü hakkında bilgiler vererek bilgilendirme broşürü dağıttılar. 1000 adet basılan bilgilendirme broşüründe; “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilmiştir. Çocuk doğumdan hemen sonra derhal nüfus kütüğüne kaydedilecek ve doğumdan itibaren bir isim hakkına, bir vatandaşlık kazanma hakkına ve mümkün olduğu ölçüde ana-babasını bilme ve onlar tarafından bakılma hakkına sahip olacaktır. Çocuk, düşüncesini özgürce açıklama hakkına sahiptir; bu hak, ülke sınırlarına bağlı olmaksızın; yazılı, sözlü, basılı, sanatsal biçimde veya çocuğun seçeceği başka bir araçla her türlü haber ve düşüncelerin araştırılması, elde edilmesi ve verilmesi özgürlüğünü içerir. Devletler, çocuğun yetiştirilmesinde ve gelişmesinin sağlanmasında ana-babanın birlikte sorumluluk taşıdıkları ilkesinin tanınması için her türlü çabayı gösterirler. Çocuğun yetiştirilmesi ve geliştirilmesi sorumluluğu ilk önce ana-babaya ya da durum gerektiriyorsa yasal vasilere düşer. Bu kişiler her şeyden önce çocuğun yüksek yararını göz önünde tutarak hareket ederler.” bilgisi yer aldı.

“ÇOCUK HAKLARI İHLALLERİNİ YAPANLARI KINIYORUZ”

Prof. Dr. Ömer Faruk Sönmez yapılan etkinlik hakkında yaptığı açıklamada ise şu ifadelere dikkat çekti;  “Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. 1989’dan beri bizim taraf olduğumuz, kutlanan ve farkındalık çalışması yapılan bir gün. Çocukların en temel hakkı olan yaşama hakkı, eğitim hakkı, sağlık hakkı, ağır işlerde çalıştırılmama hakkı gibi birçok hakkı var. Bu kapsamda dünyanın içerisinden geçtiği şu zor günlerde Gazze’deki birçok çocuk yaşama hakkına dahi kavuşamıyor ve dünyaya gözlerini kapatıyor. Bu kapsamda çocuk hakları ihlallerini yapanları kınıyoruz. Topluma hizmet uygulamaları kapsamında kampüste özellikle, Eğitim Fakültesi dışındaki diğer fakültelerde öğrenim gören arkadaşlar için bir farkındalık çalışması yaptık ve çoğalttığımız çocuk haklarıyla ilgili broşürleri dağıttık.”

 

 

 

 

Benzer Haberler

Başa dön tuşu