fbpx
Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokatTokat'dan Güncel Haberler

İTALYA’DA ÜLKEMİZİ HAKKIYLA TEMSİL ETTİ

Elbette Ankara da bürokrat ve hükümet menşeli insanlar, her gün dünyanın çeşitli ülkelerinde Türkiye’yi temsil ediyor. Bu son derece doğal ve rutin faaliyetler. Mevzu Tokat ölçeğinde olunca, bu hem çok önemli hem de olağan dışıdır. Türkiye Belediyeler Birliği diye çok eski bir mesleki örgüt var. Her ne kadar, son zamanlarda 2 il bir araya gelip Belediyeler Birliği adıyla örgüt kurarak, bu alanda da ciddi anlamda mesleki örgüt enflasyonuna sebep olsalar da, Türkiye Belediye Birliği kurumsal yapısıyla belediyelere proje, eğitim, danışmanlık ve çeşitli projelere finansal kaynak sağlıyor. Mesela, yakın tarihte Tokat Belediyesinin bir projesi dereceye girerek 500 bin lira gibi parasal ödül almıştı. Kısa bir hesap yaparsak, Türkiye Belediyeler Birliğine Tokat Belediyesinden aktarılan aidatların en az 30 yıllık toplam maliyetini bu finansal ödül ile geri almış oldu. Salt buda değil, birlik kendisine bağlı bütün belediyelere uzman kadrosuyla danışmanlık hizmeti de veriyor.

Gelelim Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’na verilen göreve. Türkiye Belediyeler Birliği heyetiyle beraber Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi’nin (CEMR), siyasi komite toplantısına katılan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, toplantıya Türkiye’yi temsilen katılan 8 belediye başkanından biri oldu. Toplantının ilk gününde UCLG Kongresi ve UCLG yasal organlarının ve tüzüğünün yenilenmesi, dış kaynaklı projeler ve genel çalışmalar, uluslararası çalışmalar, hukuki işler ve iç işleyiş, idari ve mali işler, tematik çalışmalar konuları ele alındı. İki gün süren görüşmelerin sonucunda toplantı sona erdi.

Bildiğim kadarıyla, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığını Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaparken, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’da birliğin başkan yardımcılığı görevine seçilmişti. Bu görevini dahi ne yazık ki Tokat Medyası olarak ıskalamış durumdayız. Elbette yerel gazete ve haber portallarında haber olarak yayınlanmıştır ama galiba yeterince ve hak ettiği kadar üzerinde durulmadı. Oysa, bu görev de çok özel ve çok önemliydi.

Bazen bizim de kör ve sağır yanımız oluyor. Başkan Eyüp Eroğlu’nu her iki görevinden dolayı tebrik eder, bu çalışkanlığıyla nice önemli görevlere davet edileceği kanaatimi yinelerim.

Cemal İncesoyluer.

Başa dön tuşu