fbpx
Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokatTokat'dan Güncel Haberler

ŞİDDET KINAMASI İDEOLOJİK MAKASTA

Kanal 100 stüdyosunda canlı yayın esnasında, DP Milletvekili Cemal Enginyurt ile gazeteci Latif Şimşek arasında ki kavganın boyutu ideolojik dehlize taşındı. Elbette söyleyeceklerim var ama, aynı programın konuğu ve kavganın birinci göz tanığı CHP eski milletvekili gazeteci Barış Yarkadaş’ın peş peşe üç Twitter paylaşımı oldu. İsterseniz önce Barış Yarkadaş’ın twetlerini görelim:
1- tv 100 stüdyosunun baskına uğraması ve gazeteci Latif Şimşek’in dövülmesi; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, DİSK- Basın İş, Basın Konseyi ve Çağdaş Gazeteciler Derneğini ilgilendirmiyor mu? Tek bir açıklama, tek bir kınama yayımlamadınız! Böyle meslek örgütü olmaz!
2- O gece TV 100 stüdyosunda Cemal Enginyurt ve arkadaşlarının ettikleri küfürleri duysanız, bu suskunluğunuzdan utanırdınız. Latif Şimşek’i sevip sevmemek- beğenip beğenmemek kişisel tercihiniz olabilir. Ama meslek örgütü iseniz Bu BARBARLIĞA karşı sesinizi çıkarmanız şarttır.

Barış Yarkadaş’ın bu iki Twitleri alkışlanacak bir duruş ve gerçekten namuslu gazeteci tavrıdır. Ve fakat, Barış kardeşimizin üçüncü tweti ne yazık ki ilk iki paylaşımını gölgeliyor. İdeolojik zaviye devreye giriyor ve kendi ifadesiyle mahallesine de bir selam çakmak zorunda kalıyor.
Barış Yarkadaş’ın işte o tweti: 3- Türkiye, AKP’nin yarattığı bu “bizim mahalle” kültürüne teslim oldu ne yazık ki… Muhalif kurumlar bu anlayışı yıkmalı; haksızlık ve şiddet kimden gelirse gelsin karşısında durmalıdır. SUSMAK, bu şiddete onay vermektir. Hiçbir şey şiddeti meşrulaştırmanın gerekçesi olamaz.

Yine de Barış Yarkadaş’ı cesur duruşundan dolayı tebrik ediyorum. Gerçekten de şaşkınlık içerisindeyim. Olayın vuku bulduğu gecenin sabahında Türkiye’de tek kurumsal ve meslek örgütü Tokat Gazeteciler Cemiyeti oldu. Bizim dışımızda hiçbir meslek örgütü ne bir açıklama yaptı, ne kınadı, nede stüdyoda dövülen gazeteciye sahip çıkıldı. Bu ayıp ilgili kurum ve kişilere yeterde artar. Barış Yarkadaş’ın dediği gibi, gazeteci Latif Şimşek’i sevmeyebilirsiniz. Buna karışamayız. Ancak, bu ülkede şiddetin her türlüsüne karşıyız diyen aşırı demokrat ve aydın arkadaşlar bu olayda da bir tasnif ve ayrımcı yaklaşım sergiliyor?

Şiddet yancılığı ve bendenciliği bu ülkenin demokrasi yolculuğunun en büyük bariyeridir. Latif Şimşek, İhlas Haber Ajansının rahleyi tedrisinden geçmiş, son 10 yıldır da Beyaz TV’nin Haber Müdürü ve program yapımcısıdır. Yani bir gazeteci ve habercidir. İdeolojisi ve siyasi tercihi ne olursa olsun, şiddet görmüş, hakaret görmüştür. Bırakın gazetecilik kimliğini, bir insan olarak bu felaket olayı kınamak gerekmez miydi?

Cemal İncesoyluer

Başa dön tuşu